"הקצבה זעומה, זה לא מספיק לכלום"

בספטמבר האחרון נולדה כרמל עם גידול נדיר בראש שמסכן את חייה. בביטוח לאומי הכירו בה כסובלת מ-100% נכות שמקצים לה קצבה של 2,500 ש"ח בחודש, אך הוריה גילו כי על פי חוק אינה זכאית לקצבה מוגדלת, משום שזו מוענקת רק מגיל 3. "כנראה שכרמל יכולה לבצע פעולות יומיומיות לבד", כתב האב בפוסט שצבר אלפי שיתופים

כרמל בוים (פייסבוק)

כרמל בוים, תינוקת בת חצי שנה, נולדה כשהיא סובלת מגידול נדיר בראשה שמסכן את חייה. בעקבות המלצת רופא ואחרי אישורים של משרד הבריאות וקופת החולים הפכה כרמל למטופלת הראשונה בארץ בתרופה ניסיונית שמשפרת את מצבה, אך הופכת אותה לחשופה למחלות ומונעת ממנה כניסה למסגרת חינוכית. בפוסט שהעלה אביה בעמוד הפייסבוק שלו, ושזכה עד כה לאלפי שיתופים, הוא קובל על יחס הביטוח הלאומי למצב המשפחתי המורכב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התרופה שמקבלת כרמל מדכאת את מערכת החיסון ולכן היא אינה יכולה להשתלב במערכת שבה נמצאים ילדים נוספים. "היא נמצאת בבית עם אשתי, אשר התפטרה מעבודתה כרואת חשבון", כתב האב. בעקבות פנייה לביטוח לאומי קיבלה כרמל קצבה של 100% נכות שמהווים 2,500 שקלים בחודש.

"באתר הביטוח הלאומי נכתב כי ישנן תוספות שונות למקרים חריגים וצוין כי 'ילד התלוי לחלוטין בזולת' יכול לקבל עד 188% קצבה", תיאר האב. ההורים החליטו להגיש ערעור על סכום הקצבה בשל הטענה כי כרמל תלויה לחלוטין בזולת, אך לאחר מספר ימים קיבלו מענה מביטוח לאומי ושם הובהר להם כי ניתן לקבל קצבה מוגדלת רק לילד מעל גיל 3.

"מתמודדים עם סכום זעום". כרמל ואמה (פייסבוק)

"משלמים כל החיים ונתקלים בחוקים לא רלוונטיים"

"כרמל כנראה יכולה לבצע פעולות יומיומיות לבד ואין לה צורך בנו", הוסיף האב. "כשאשתי התלוננה על כך, הפקידה הבהירה לה כי אלה החוקים והוסיפה: 'את יכולה לפנות לבית הדין. לא תוכלי לקבל קצבה מוגדלת אבל אולי תצליחו לשנות את החוק'".

ההורים מבהירים כי אף מטפלת אינה מוכנה לקחת אחריות על הטיפול הרגיש בבתם ועל מתן כימותרפיה פעמיים ביום. "אף מעסיק גם לא יקבל את אשתי לעבודה עקב המצב וכל שנותר בידינו זה להתמודד עם סכום זעום שלא מספיק לדבר", אמר.

הוריה של כרמל החליטו לקבל את עצתה של הפקידה וכעת הם קוראים לפתוח במאבק לשינוי ההוראות בתחום. "לא הגיוני שנשלם כל החיים מתוך חובה, אך כשבאמת צריך את עזרתם נתקלים בחוקים יבשים ולא רלוונטיים שיש לשנותם בהקדם".

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "ביטוח לאומי פועל על פי חוק והחוק קובע כי ניתן לשלם גמלה מוגדלת החל מגיל 3 בלבד".