יולדת תבעה את בית החולים - והמדינה שלחה חוקרים פרטיים

אישה שנותרה עקרה לאחר סיבוך בלידה החליטה לתבוע את בית החולים הממשלתי בטענה לרשלנות רפואית. המדינה, בתגובה, שלחה חוקרים פרטיים שיבררו עליה מידע רפואי חסוי. הקלטות השיחות עם חברת הביטוח חושפות התנהלות בעייתית של המדינה, במטרה להימנע מתשלום. חברת הביטוח הממשלתית בתגובה: "לא בוצע מעקב אחר התובעת"

הבת תבעה בגלל טענה לרשלנות רפואית - והמדינה שלחה חוקרים פרטיים לאמה: לפני חמש שנים מריה גרוס ילדה את בתה הבכורה, ובשל סיבוך בלידה היא נותרה עקרה - לטענתה בגלל רשלנות של הרופאים בבית החולים הממשלתי. לאחר שהגישה תביעה נגד בית החולים ומשרד הבריאות - כלומר המדינה - התברר כי חברת הביטוח הממשלתית עשתה הכל כדי לחמוק מתשלום ואף הפעילה חוקרים פרטיים שינסו לברר מידע רפואי רגיש על התובעת. התיעוד הנדיר מעלה שאלות מטרידות בנוגע לקלות שבה המדינה מפעילה חוקרים פרטיים נגד אזרחיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"לקחת לבחורה צעירה את היכולת להביא ילדים לעולם, זה פשוט לקחת לה את הדבר הכי בסיסי, הכי נשי", טוענת מריה, "זו תחושה של נכות ממש". כיום היא ובעלה רוצים ילדים נוספים, אך היא אינה יכולה להיכנס להריון, והיא הגישה תביעה. "ענבל" היא חברת ביטוח ממשלתית, שעשויה לשלם למריה הרבה כסף אם תפסיד בתביעה - והיא שלחה חוקר פרטי מטעמה למקום העבודה של אמה של מריה. "נמצא אצלי עכשיו בחדר איזשהו נציג של חברת הביטוח 'ענבל' שהוא מייצג את משרד הבריאות, הוא הגיע עכשיו לחדר שלי", אמרה האם לבתה, "איזשהו בן אדם נחמד - הוא לא רוצה לדבר איתך אבל הוא רוצה לדבר איתי".

מצאה עצמה תחת חקירה. מריה גרוס (חדשות 2)

"לא יכול לפנות אלייך מבחינה חוקית"

אותו אדם הוא כמובן חוקר פרטי מטעם חברת הביטוח, שנשלח על מנת לנסות ולאסוף מידע שישמש בהדיפה נגד התביעה. "נחתו עליה בהפתעה מאוד גדולה, כמובן, בלי שום תיאום מראש", סיפרה מריה. בהקלטות מתוך הביקור של החוקר הפרטי נשמעת השיחה הקצרה בין מריה לבין החוקר, שלמעשה מנוע מלדבר איתה: "לא הבנתי איך הגעת לאימא שלי", שאלה מריה - והחוקר השיב: "אני מטעם חברת ביטוח ענבל, אוקיי? אנחנו מייצגים את משרד הבריאות. אני לא יכול לפנות אליך, מבחינה חוקית, אבל אני יכול לפנות לכל בן אדם אחר". 

התשובה לא סיפקה את מריה: "איך בכלל הגעת לאימא שלי, זה מה שמחרפן אותי! איך בגלל הגעתם אליה? כאילו, איך מצאתם אותה? מה היא קשורה לכל הסיפור הזה?". לשאלה הזו, מתברר, יש תשובה פשוטה: אמה של מריה היא רופאה במקצועה, והחוקר הפרטי שנשלח אליה מטעם מדינת ישראל קיווה להוציא ממנה פרטים רפואיים חסויים על הבת שלה, בתקווה שהמידע יאפשר לשלם למריה פחות כסף או להימנע מפיצוי.

חברת הביטוח בתגובה: פועלים לפי דין ועל פי האתיקה

"אסור לאמא שלי למסור לך מידע, גם אין לה מידע למסור לך, כי אצלה אין", הסבירה מריה לחוקר - שהשיב: "זכותה לסרב ולהגיד שהיא לא רוצה למסור מידע, גם זה בסדר". לאחר הביקור של החוקר במקום העבודה של אמה, מריה זעמה על הפלישה לפרטיות: "הם ידעו מי היא, איפה היא עובדת, מה שעות העבודה שלה, ומה הדלת שלה, לבוא ולדפוק לה על הדלת - זה נותן תחושה שמישהו עוקב אחריך בלי שעשיתי משהו רע! למה שמישהו ככה יחדור למרחב שלי? זה ממש חוצפה!".

עו"ד עדי ניב יגודה, פרקליטה של מריה, הוסיף: "מאוד מטריד האופן שבו המדינה פולשת למרחב הפרטי של האדם באמצעות חוקרים פרטיים, או נציגים, ואוספת מידע רפואי פרטי וסודי ופוגעת בכל דבר אפשרי – בסודיות הרפואית של האדם, בפרטיות שלו". העו"ד מתח ביקורת חריפה על הביקור אצל אמה של מריה: "מה הוא חשב שהוא יגלה? שהיא בהיריון? שהיא כן יכולה להיכנס להיריון למרות שהיא לא יכולה? אולי האימא בכלל לא ידעה? ככה היא צריכה לגלות מידע על הבת שלה, כשמגיע חוקר פרטי ושואל שאלות, שאלות רפואית על מידע אישי וסודי?" 

מחברת הביטוח הממשלתית "ענבל" נמסר בתגובה: "כחלק מהליך בירור תביעות ביטוח, נעזרות חברות הביטוח במשרדי חקירות מורשים לצורך בדיקת העובדות. כך גם נעשה במקרה זה. משרד החקירות הונחה לפעול על-פי הוראות הדין ותוך שמירה על כללי האתיקה. בניגוד לטענת התובעת, לא בוצע מעקב אחריה או נפגעה פרטיותה".