פרשת התאונה הקטלנית וחילופי ההאשמות | במשטרה משיבים: "העיכוב בקבורת ההרוגים מנע תקלה"

התנהלות המשטרה בתאונה הקטלנית בכביש 1 זכתה אתמול לביקורת מצד השר ליצמן, שטען כי בדיקת השיניים שנערכה לגופות לא הייתה הכרחית וגרמה לעיכוב בקבורה. במשטרה הסבירו: "זו החלטה מקצועית, התעורר צורך בבדיקה כדי למנוע טעויות בזיהוי"

זירת התאונה בכביש 1 (פלאש 90)

במקביל לחקירת התאונה הקטלנית בכביש ירושלים-תל אביב לפני כשלושה ימים, הקרבות על הטיפול בקורבנות נמשכים: אתמול (שלישי) פורסם לראשונה בחדשות 2 Online המכתב החריף של שר הבריאות יעקב ליצמן, שזעם על העיכוב בקבורת הרוגי התאונה בשל החלטת המשטרה לערוך בדיקות שיניים לגופות. הבוקר השיבו במשטרה לביקורת והבהירו: "הבדיקות מנעו תקלה, פעלנו באופן מקצועי".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"התעקשות המשטרה לבדיקת שיניים בזיהוי הרוגי התאונה היתה מיותרת וגרמה לעיכוב מיותר בשחרור הגופות לקבורה", כתב אתמול ליצמן במכתב שהועבר לידי השר לביטחון פנים גלעד ארדן. במשטרה טענו כי מדובר בנוהל מצוי במקרים בהם יש יותר מנפגע אחד: "ההחלטה בדבר הצורך ואופן הביצוע של זיהוי מדעי מתקבלת על סמך שיקולים מקצועיים על ידי הסמכות המקצועית המתאימה ומבוססת על סטנדרטים בינלאומיים ועל נסיון מצטבר של מומחים בארץ ובעולם".

עוד הבהירו במערכת אכיפת החוק כי "המשטרה מודעת לרגישות הכרוכה בהליך ולעובדה שמאחוריו עומדת משפחה ופועלת ברגישות מירבית ותוך ריכוז מאמצים לצמצם ככל האפשר את משך ההליך מבלי לפגוע בסטנדרט המקצועי המחוייב לביצועו באופן מדוייק, כדי למנוע תקלה שמחירה יהיה חמור".

השר ליצמן: "עיכוב מיותר" (פלאש 90, הדס פרוש)

ליצמן טען: "לא הייתה סיבה מוצדקת"

על פי ההסבר שסיפקו במשטרה, בדיקת השיניים קצרה יותר מבדיקת DNA ולכן הוחלט לבחור בה: "הבדיקה שמבוצעת לעולם תהיה האפשרית המספקת בזמן הקצר ביותר". כנימוק להחלטה הדגישו כי "במקרה זה התגלו גם סתירות בין תיעוד לזיהוי. רק בדיקת זיהוי מקצועית מנעה תקלה שעלולה היתה להיגרם".

בתאונה הקטלנית, שנסיבותיה עדיין נחקרות, נהרגו שישה נוסעים: לוי יצחק אמדדי, בן 17; ישראל וינברג, בן 26; אהרון מרדכי כהן, בן 18; יעקב מאיר חשין, בן 18; חנה פרנקל, בת 23; לאה מלמוד, בת 61. רוב פצועי התאונה שוחררו לביתם, ומעצרו של הנהג חיים ביטון - החשוד בגרימת מוות ושיבוש הליכי משפט - הוארך.

הרוגי התאונה

ליצמן טען במכתב לשר ארדן, שנחשף אתמול על ידי כתבנו יאיר שרקי, כי התנהלות המשטרה בהליכי הזיהוי של ששת ההרוגים היתה מיותרת ובעייתית: "משיחות שערכתי עם גורמי מקצוע במכון לרפואה משפטית, נאמר לי לגבי הגופות שפניהם לא הושחתו מהתאונה והם ניתנו לזיהוי וודאי. למרות זאת התעקשה המשטרה על בדיקת שיניים שאורכת לכל הפחות שעתיים, ללא סיבה מוצדקת".

השר ליצמן טען בדברי כי הגיע למקום שעה קלה לאחר התאונה, עקב מקרוב אחר פינוי הפצועים והנפטרים, וכן סייע בזירוז הליכי הזיהוי לבקשת המשפחות. "במקרה של זיהוי וודאי מדוע לעכב את גופות הנפטרים מהבאתם לקבורה?", תהה. "ממתי אירוע של שישה הרוגים הופך לאירוע רב נפגעים שבגללו מכריחים בבדיקות שיניים לכל ההרוגים מבלי לבדוק את מצבם ובאם יש צורך בכך", שאל ליצמן.