חיסון נגד קרינה רדיואקטיבית – כחול לבן

חברה ישראלית פיתחה חיסון ייחודי נגד קרינה רדיואקטיבית שמיוצר מתאי גזע. החברה דיווחה לנאסד"ק שהיא נכנסת לשלב האחרון של הניסויים, מה שמביא לדחיפה גדולה שנובעת מכך שגם הפנטגון הצטרף למיזם ולמימון שלו

במשך שנים רבות מחפשים בעולם כולו פתרון לחשיפה לקרינה רדיואקטיבית. אלא שכעת, חברה ישראלית מחיפה עומדת מאחורי פריצת דרך שזוכה להתעניינות מיוחדת, בעיקר בארצות הברית.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

קרינה רדיואקטיבית עלולה להיגרם בין השאר כתוצאה מאירוע טרור, תאונה בכור, או תקיפה של כור גרעיני. ענן חלקיקים מתפשט ומלכלך שטחי ענק ומדינות, מה שמגדיל את הסיכון לפגיעה.

החברה הישראלית "פלוריסטם" יצרה פיתוח מיוחד, בו תאי גזע שנלקחו משלייה עוברים טיפול ועיבוד, ומוזרקים למי שנחשף לרמות קרינה קטלניות. הניסויים שבוצעו בבעלי חיים מראים שיפור משמעותי בשרידות והתאוששות של תאי הדם שנפגעו לאחר החשיפה לקרינה.

"גילינו שלתכונות של התאים שלנו, אותם תאי שלייה, יש תכונות מאוד משמעותיות בהגנה על חולים שנחשפו לקרינה גרעינית", הסביר נשיא החברה יקי ינאי. "ההערכה שלנו היא שהמוצר הזה יהיה זמין לשימוש כבר בשנת 2017".

"מימון מלא על ידי הממשל האמריקני"

לאחרונה דיווחה החברה לנאסד"ק כי היא עוברת לשלב הניסויים האחרון, לפני קבלת אישור האף. די. איי, מינהל התרופות האמריקני. "הפיתוח שלנו ממומן בצורה מלאה על ידי ממשלת ארצות הברית מתוך מטרה להביא אותו לאישור המינהל", הסביר ינאי. הוא אף ציין כי בממשל מעוניינים לאפשר הצטיידות בארצות הברית להגנה מפני אסון גרעיני.

המשרד להגנת המולדת האמריקני החליט לממן את המחקר הישראלי, והאמריקנים מעוניינים כבר לרכוש יותר ממיליון חיסונים. מלבד ארצות הברית, גם ביפן הביעו התעניינות. טכנולוגיית הגנה היא תחום חדש במובילות ישראלית, ואם המחקר יצליח, יש כאן מענה לאחד הסיוטים הגדולים של האנושות כולה.