במשרד הבריאות מודים: "מצאנו עודף תחלואה בסרטן ואסטמה"‎

ועדת הפנים דנה בממצאים המדאיגים שנחשפו בתחקיר חדשות 2 של המחקר על השפעות זיהום האוויר באזור חיפה. בכיר במשרד הבריאות: "יודעים כבר זמן לא מעט על עודף תחלואה במספר מחלות בהשוואה לנתונים ארציים"

בעקבות הממצאים המדאיגים שנחשפו בחדשות 2 על השפעות זיהום האוויר במפרץ חיפה, לפיהם במספר "מוקדים חמים" נולדים כ-20%-30% יותר תינוקות עם היקף ראש קטן ומשקל נמוך ביחס למקומות אחרים באזור וכן יש תחלואה עודפת בסרטן ובאסתמה, נערך דיון מיוחד בוועדת הפנים של הכנסת בהשתתפות שר הבריאות יעקב ליצמן והשר להגנת הסביבה, אבי גבאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש שירותי בריאות הציבור הפרופסור איתמר גרוטו התייחס בדבריו בפני חברי הוועדה לממצאי המחקר של חוקרים מאוניברסיטת חיפה והודה: "אנחנו יודעים כבר זמן לא מעט על כך שבנפת חיפה יש עודף תחלואה במספר מחלות בהשוואה לנתונים ארציים".

על פי הפרופסור גרוטו, בנפת חיפה יש עודף של 15% במקרי הסרטן מול הממוצע הארצי. "לשם השוואה במטרופולין תל אביב יש עודף של בין 8-10%" אמר גרוטו.

צפו בתחקיר המלא

"יש עודף תחלואה מובהק ב'נקודות החמות'"

ראש צוות המחקר, פרופסור בוריס פורטנוב, הציג את הנתונים והמגמות מהם עולה כי אין הבדל מובהק ברמת התחלואה הממוצעת בין מטרופולין חיפה למטרופולינים אחרים כמו תל אביב, אשדוד וחדרה. לעומת זאת, הציג ראש המחקר נתונים מדאיגים לגבי מספר "נקודות חמות" באזור מפרץ חיפה.

מהנתונים שנאספו עד כה עולה כי באותן "נקודות חמות" נמצא קשר מובהק בין הגורמים הסביבתיים, בהם גם זיהום אוויר, לבין מקרי תחלואה בסרטן ובאסתמה והיקף הראש ומשקל הלידה של תינוקות. הפרופסור פורטנוב סירב להציג "נקודות חמות" אלו, וטען: "למספרים האלו יש משמעות, כל מספר כזה עלול להפחיד את הציבור".

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע כי הוא לא יהסס לחשוף את כל הממצאים מהמחקר. בניגוד לחברי הוועדה האחרים השר חשף כי מי שעומד מאחורי המחקר הזה היא בז"ן. "אני לא מפחד, לי יש חסינות ואני אומר חד משמעית בז"ן הזמינה את המחקר", אמר השר. "מהרגע שנקבל את ההחלטה, המחקר הזה יעבור לידנו ולפיקוחינו".

שר הבריאות: לא אאפשר מצב שתהיה סכנה מעל ראש האזרחים

השר ליצמן התחייב ואליו הצטרף גם השר להגנת הסביבה אבי גבאי שלא להסתיר מידע מהמחקרים הנוספים. השניים אמרו כי אם יהיה צורך, הם יסגרו את המפעלים מהזהמים. "לא אאפשר מצב שתהיה סכנה מעל ראש האזרחים", הצהיר השר ליצמן.

בשבוע שעבר דחתה הכנסת את ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בעקבות חשיפת הנתונים. ההצעה נדחתה ברוב של 35 חברי כנסת מול 34. שר הבריאות ליצמן התייחס לסערה בדיון במליאת הכנסת והבטיח בדיקה עצמאית של משרד הבריאות.

"אין סיבה להקמת ועדת חקירה", הסביר ליצמן. "כל הנתונים פתוחים. אני בעד נתונים ומחקר אבל צריך לבדוק מאיפה ההדלפות ומה האינטרסים שם. הזיהום בתל אביב לא פחות גרוע מחיפה. לפני שמוציאים מחקר, צריך לבדוק".