"אין הבדל בהיקפי ראשי תינוקות"

בעקבות הנתונים שפורסמו בחדשות 2 לפיהם במספר מוקדים באזור חיפה נולדו בשנים האחרונות 20-30% יותר תינוקות בעלי היקף ראש קטן ומשקל נמוך מאשר בשאר המוקדים, חשף משרד הבריאות נתוני היקפי ראשי תינוקות מכל רחבי הארץ. במשרד קבעו: "אין הבדל בין האזורים"

שידור חי ממליאת הכנסת (חן ליאופולד / פלאש 90)

בעקבות הממצאים שנחשפו בחדשות 2 על השפעות הזיהום במפרץ חיפה, לפיהם במספר מוקדים באזור חיפה נולדים כ-20%-30% יותר תינוקות עם היקף ראש קטן ומשקל נמוך ביחס לשאר המוקדים באזור, מפרסם היום (רביעי) משרד הבריאות נתונים חדשים המעידים כי אין הבדל בהיקפי ראשי התינוקות ברחבי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנשי המקצוע במשרד הבריאות בחנו את הנתונים הנאספים מטיפות החלב ברחבי הארץ ביחס להיקף הראש של ילודים בששת החודשים האחרונים. במשרד מבהירים: "מהנתונים נובע שאין הבדל בין האזורים השונים בישראל".

במשרד הבריאות מציינים שמדובר באיסוף נתונים גולמיים ועיבוד ראשוני של ממוצעים בלבד. "משרד הבריאות ממשיך בעיבוד הנתונים, בתהליך של שקיפות", נמסר.

"ביחס לממצאי המחקר שנעשה באזור חיפה, אנו חוזרים ומדגישים כי, כמו בכל מחקר מדעי, יש לתקף את המידע והמסקנות ולבצע בקרת עמיתים, בכדי לוודא את איכות הממצאים", הוסיפו במשרד הבריאות.

במקביל, הכנסת דחתה את ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בעקבות חשיפת הנתונים. ההצעה נדחתה ברוב של 35 חברי כנסת מול 34. שר הבריאות, יעקב ליצמן, התייחס היום לסערה בדיון במליאת הכנסת והבטיח בדיקה עצמאית של משרד הבריאות.

ליצמן: "הזיהום בחיפה - כמו הזיהום בתל אביב"

"אין סיבה להקמת ועדת חקירה", הסביר ליצמן. "כל הנתונים פתוחים. אני בעד נתונים ומחקר אבל צריך לבדוק מאיפה ההדלפות ומה האינטרסים שם. הזיהום בתל אביב לא פחות גרוע מחיפה. לפני שמוציאים מחקר, צריך לבדוק".

אמש הבהיר ליצמן כי משרדו ינקוט בצעדים משמעותיים, אם יתברר כי הזיהום בחיפה אכן גורם לתופעות שצוינו במחקר שפורסם. "אם המסקנות יהיו כפי שיהיו - ננקוט צעדים דרסטיים", הדגיש ליצמן בדיון שנערך בנושא במועצת העיר חיפה.