סערת זיהום האוויר בחיפה: "לא נטייח, ננקוט צעדים דרסטיים"

סערת התחלואה בתינוקות עקב הזיהום: ראשי המחקר ונציגי משרדי הבריאות והגנת הסביבה בישיבה במועצת חיפה. ליצמן: "הכול יהיה גלוי". ראש המחקר: "קשר מובהק בין זיהום לתחלואה". יונה יהב: "נתנהל בשקיפות"

בעקבות חשיפת נתוני זיהום האוויר באזור מפרץ חיפה בחדשות 2, התכנסה היום (שלישי) מועצת העיר לישיבה דחופה. נושא התחקיר שעורר הדים אצל התושבים המודאגים גרם גם למהומה, כשפעילים סביבתיים ניסו להיכנס לישיבה - ונדחקו החוצה. "אם המסקנות יהיו כפי שיהיו - ננקוט בצעדים דרסטיים", הבהיר השר ליצמן שנאם בדיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התכנית הלאומית לאוויר נקי בחיפה עושה בימים אלה את צעדיה הראשונים והדרך עוד ארוכה", אמר ראש עיריית חיפה יונה יהב בפתיחת הישיבה. "במקביל, מתנהל מחקר שאני מבקש להבהיר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים - מי שקבע את מטרות המחקר הוא משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. תוצאות המחקר יהוו כלי חשוב לדעת סוף כל סוף מה המצב לאשורו כאן בחיפה ועל מה אנחנו חייבים לבסס את דרישתנו לפעולה מידית וחסרת פשרות".

עוד הוסיף יהב כי בכוונתו לדאוג באופן אישי שהמחקר ינוהל עד תום ובשקיפות מלאה. "הזמנתי הערב את הגורמים הממשלתיים והמקצועיים. אנו נאזין למומחים ונשאל שאלות במידת הצורך".

השרים גבאי וליצמן בישיבה


שר הבריאות יעקב ליצמן והשר להגנת הסביבה אבי גבאי נכחו בישיבה והביעו תמיכה בהמשך המחקר. "מדובר במחקר חשוב ואם חלילה וחס יתברר שזה נכון, נצטרך לעשות דברים חזקים ולא נפחד לעשות את זה", אמר השר ליצמן. "אני מבטיח לא לטייח ולא לטאטא שום ממצאים מתחת לשטיח. הכל יהיה גלוי ויתפרסם, בלי חוכמות, חד וחלק".

"הנחת העבודה שלי מהיום שנכנסתי לתפקיד היא שיש זיהום אוויר עודף במפרץ חיפה ומבחינתי זה אומר גם תחלואה", הוסיף השר גבאי. "מבחינתנו שקיפות היא ערך עליון וזה מתחיל בזה שהציבור יאמין שהעסק הזה נמצא בטיפול. השר ליצמן הציע ואני קיבלתי את ההצעה לקחת את המחקר אלינו, ולממן אותו ישירות דרך הממשלה. קיבלנו את ההחלטה אתמול וכך זה יבוצע"."קשר סטטיסטי מובהק למצב הסביבתי"

פרופסור פורטנוב, ראש המחקר, הסביר כי נכון לנתונים שנמצאו עד כה, באזור העיר חיפה כולה נמצא זיהום אוויר יציב ואף פחות חמור ממטרופולינים אחרים בארץ. "מבחינת תחלואת סרטן - בדקנו שני סוגי סרטן שעל פי מחקרים אחרים יודעים שקשורים לזיהום סביבתי - ריאה ולימפומה", הסביר פרופסור פורטנוב. "באזור חיפה יש עודף מסוים בסרטנים האלה, בעיקר לימפומה, אבל השיעורים דומים למטרופולינים אחרים בארץ".

למרות הנתונים המרגיעים על אזור העיר חיפה כולה, הדגיש ראש המחקר כי נמצאו מספר נקודות חמות, מספר שכונות ומקומות באזור חיפה, שם שיעורי הסרטן דווקא גבוהים מהממוצע הארצי ונמצא קשר סטטיסטי בין המצב הסביבתי לתחלואה. "גם במודל של מחקר האסטמה, נמצא כי השיעורים בחיפה דומים לאלה של ערים גדולות אחרות. אך שוב באותן נקודות חמות נמצאו ריכוזי אסטמה יחסית גבוהים. גם שם נמצא קשר סטטיסטי מובהק למצב הסביבתי", הוסיף.

זיהום אוויר בעיר חיפה (מגמה ירוקה)


מחר צפויה הכנסת לדון בהצעת סיעת המחנה הציוני להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת המצב הבריאותי-סביבתי במפרץ חיפה. בהצעה לוועדת החקירה נכתב בין היתר: "לפני כשנה היה זה משרד הבריאות שהתריע שכחצי ממקרי סרטן הילדים באזור מפרץ חיפה מקורם בזיהום מהתעשייה. השבוע התפרסמו סקנות ביניים מזעזעות ממחקר נוסף שנערך באזור על מצב התחלואה בו: 20-30% יותר לידות של תינוקות במשקל נמוך ובעלי היקף ראש קטן מבשאר האזורים, רמת תחלואה בסרטן הגבוהה פי 5 מהממוצע הארצי וכן עודף מחלות נשימתיות קשות בקרב ילדים ומבוגרים בנפה ביחס לאזורים אחרים בארץ".

חברת הכנסת יעל כהן-פארן שתציג את ההצעה, קראה לכל סיעות הבית לתמוך בהצעה מחר. "שביבי, כחלון, וגבאי יתעלו מעל לשיקולים הפוליטיים ויתמכו בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית", אמרה ח"כ כהן-פארן. "בריאות תושבי מפרץ חיפה חשובה מעבר לכל שיקול מפלגתי, אנחנו לא יכולים להתעלם מהנתונים המדאיגים, יש לפעול במיידי".

אתמול נפגשו השרים גבאי וליצמן עם עורכי המחקר המדאיג כדי להבין כיצד לפעול מול הממצאים, בזמן שתושבי חיפה דורשים תשובות. השר גבאי התראיין למהדורה המרכזית והצהיר כי אם תוצאות המחקר יהיו מובהקות, הממשלה תנקוט בצעדים מרחיקי לכת נגד המזהמים - ואף תישקל האפשרות לסגור את אותם מפעלים.