החוקרים: "עומדים מאחורי הנתונים"

החשיפה במהדורה המרכזית של נתוני המחקר על הזיהום במפרץ חיפה והפגיעה בעוברים עוררה סערה גדולה וגם ביקורת על החוקרים מאוניברסיטת חיפה. אחד מהם מבהיר בשיחה עם חדשות 2 Online: "דוח הביניים למעשה הושלם ויוגש בקרוב לחברי ועדת ההיגוי"

החוקרים עומדים מאחורי הנתונים (דורית יורדן דותן)

אחד החוקרים מאוניברסיטת חיפה שערכו את המחקר אודות עודפי התחלואה במפרץ חיפה הגיב הבוקר (רביעי) לביקורת שהושמעה נגדו ונגד עמיתיו. "אנחנו עומדים מאחורי כל הנתונים, דוח הביניים הושלם ובקרוב יועבר לחברי ועדת ההיגוי", אמר לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המחקר אודות עודפי התחלואה באזור הקריות והכרמל מבוצע על ידי קבוצה של 20 חוקרים, בהובלת נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. נגד החוקרים עלו בימים האחרונים, בעקבות הפרסום בחדשות 2, טענות לפיהן הם לא השוו את הממצאים לערים אחרות. בנוסף נטען כי תוצאות המחקר אינן שלמות.

"התחייבנו לפרסם את ממצאי הביניים בכל שנה, ונמשיך לעשות כך", אמר החוקר. נגד עורכי המחקר התייצבו גורמים שונים ברשויות המקומיות ובמערכת הבריאות ובהם גם ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו. 

"מוקדם לדבר על זה עדיין כי אני ואנשיי המקצועיים צריכים לבדוק את הנתונים כדי לתקף אותם", טען פרופ' גרוטו. "צריך לבדוק שלא נעשו הטיות מתודולוגיות ולבדוק את הפרשנות של הממצאים. השאלה היא מה משמעות הממצאים ומה המשמעות הקלינית שלהם - אם ישנה".

מלבד הביקורת של גרוטו, טענו גם גורמים אחרים כי תוקף הממצאים עדיין לא ידוע וכי יש לבחון אותם בהשוואה לערים אחרות בארץ. מנגד טוענים גורמים שונים כי ידיהם של החוקרים קשורות מכיוון שמממני המחקר הם "איגוד ערים חיפה" והמפעלים המזהמים, להם אינטרס מובהק להקל בחומרת הממצאים מכיוון שהם מעוניינים להרחיב את פעילות המפעלים מסיבות כלכליות.

תחלואה בסרטן ומומים בתינוקות

המחקר התמקד בשלושה מוקדי תחלואה עיקריים - קריית חיים וקריית ביאליק, דרום מזרח קריית טבעון ורכס הכרמל בצד שפונה לאזור התעשייה. החוקרים מצאו כי התחלואה בסרטן ריאות ולימפומה במוקדים האלה גבוהה עד פי 5 מהממוצע הארצי בשאר חלקי הארץ.

השר גבאי: נשקול לסגור המפעלים

בנוסף לממצאים אלו הציגו החוקרים את הנתונים המעידים על כך שבאותם שלושה אזורים בהם נרשמו שיעורים חריגים בסרטן, נרשמה עלייה של בין 20% ל-30% במספר הלידות בהן נולדו תינוקות בעלי היקף ראש קטן ומשקל גוף נמוך, וזאת בהשוואה לייתר המקרים בנפת חיפה.

השר גבאי: "נשקול לסגור את המפעלים"

גם בממשלה הגיבו לממצאי התחקיר והצהירו כי היעד הוא להוריד 50% בממדי זיהום האוויר במפרץ עד לשנת 2018. השר להגנת הסביבה אבי גבאי התראיין אמש למהדורה המרכזית בחדשות 2 והצהיר כי אם תוצאות המחקר יהיו מובהקות, הממשלה תנקוט בצעדים מרחיקי לכת נגד המזהמים - ואף תישקל האפשרות לסגור את אותם מפעלים.

"הממשלה לקחה אחריות, אני ושר הבריאות מטפלים בצורה רצינית בבעיה" טען השר גבאי. "שר האוצר נתן לנו צ'ק פתוח - כמה שאנחנו צריכים - כדי לפתור את הבעיה הזו". השר להגנת הסביבה הוסיף כי למרות שהמחקר לא הסתיים, מבחינתו הנחת העבודה היא שיש בעיית תחלואה בחיפה.

המחקר יוצא מידי עיריית חיפה (חדשות 2, חן לאופולד פלאש 90)

על מנת להתמודד עם הלחצים של המפעלים אמר השר גבאי כי תישקל הלאמת המחקר ומימונו יעבור לידי המדינה. בנוסף הדגיש גבאי כי אם אכן יתברר שהזיהום גורם לתחלואה בקרב ילדים, הוא ישקול לסגור את המפעלים.