ראש שירותי הבריאות: "הממצאים במפרץ חיפה עדיין דורשים בדיקה"

הנתונים המטרידים על השלכות הזיהום במפרץ חיפה על עוברים נחתו אתמול על שולחנו של ראש שירותי הבריאות לציבור, פרופ' איתמר גרוטו, המסתייג מהביקורת הקשה שעלתה מהמחקר. "הצוות שלי עדיין צריך לבדוק לעומק את הנתונים, ולתקף את הממצאים ואת המשמעות שלהם", הסביר, "מהנתונים הידועים לנו, רמות הזיהום בירידה"

"צריך עדיין לבחון את הממצאים לעומק": כך אמר אמש (שני) ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו, בנוגע למחקר החמור בנוגע לזיהום במפרץ חיפה והשלכותיו על ילודים באזור. לדבריו, רק אתמול נחשף לנתונים במלואם ושוחח עם החוקרים שביצעו את המחקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מוקדם לדבר על זה עדיין, כי אני ואנשיי המקצועיים צריכים לבדוק את הנתונים כדי לתקף אותם, לבדוק שלא נעשו הטיות מתודלוגיות ולבדוק את הפרשנות של הממצאים", הסביר פרופ' גרוטו. "השאלה היא מה משמעות הממצאים, ומה המשמעות הקלינית שלהם - אם ישנה".

גרוטו הוסיף כי ייחודו של המחקר הוא בעדכניות שלו. "בניגוד למחקרים על סרטן, שהיא מחלה שמתפתחת שנים רבות לאחר החשיפה ולכן יכולה לשקף מה היה המצב לפני עשור או שניים, כאן - במידה ואכן יש תוצאות בקרב ילודים - מדובר על עדות על המצב הנוכחי", פירט.

גרוטו סייג את הדברים והזכיר כי "הנתונים הנוכחיים מעידים על ירידה בזיהום, על כך שהמצב כיום לא חמור כפי שהיה בעבר - אך צריך לבדוק אם ישנם מזהמים שאינם מנוטרים כראוי. מדובר בחלק מהתכנית הלאומית בנושא, והממשלה משקיעה משאבים רבים כדי ללמוד את הנושא לעומק", סיכם.