יהב על התחקיר: "הממשלה אשמה"‎

ראש עיריית חיפה מפנה אצבע מאשימה לממשלה בעקבות תחקיר חדשות 2 על תחלואת תינוקות בנפת חיפה: "הממשלה מיצבה את העיר כבירת התעשייה הכבדה". יהב דחה בתוקף טענות לפיהן ניסה לעכב את פרסום הממצאים‎

סערת זיהום האוויר במפרץ חיפה - גרסת העירייה: יונה יהב, ראש עיריית חיפה, הגיב היום (שני) למחקר שנחשף אתמול בחדשות 2, והבהיר כי הוא מתייצב לצד החוקרים. "אנחנו יזמנו את המחקר ואנחנו תומכים במחקר, אנחנו רוצים לדעת את האמת", אמר בריאיון לתכנית "שש עם רינה מצליח". יהב הוסיף כי הוא מודאג מהממצאים - והבהיר כי האשמה מונחת לפתחה של הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כאשר נשאל יהב האם הוא חש מחוייב לטייקונים, כגון האחים עופר, השיב יהב: "אני מרגיש מחויב רק לתושבים שלי ולבריאותם, אני מודאג מאוד מהממצאים, גם מכיוון שאני חי פה וילדיי חיים פה". ראש העירייה הוסיף כי אינו פועל לשנות את הממצאים: "אני לא איש מקצוע, אנחנו לא מתערבים בצד המקצועי של המחקר - זה כמו שאתערב בניתוח בבית החולים. אני לא יודע על איזה בסיס אומרים שאני רוצה לעכב את הפרסום, אבל היום מותר לומר הכל".

"לא מדווחים על המאבקים של העירייה בטייקונים"

"אנחנו רוצים להביא את האמת בפני התושבים ולדעת אחת ולתמיד מה באמת קורה, ולכן קראתי לשר הבריאות להתייצב בפני מועצת העיר מחר והוא נענה, גם השר גבאי הסכים", הוסיף. "זו פעם ראשונה שהממשלה לוקחת אחריות על מה שקורה פה - היא אשמה במה שקרה ומיצבה במשך שנים את חיפה כבירת התעשייה הכבדה".

יהב הסביר כי למרות הדיווחים, העירייה נאבקת במפעלים המזהמים: "אני מצר על כך שאתם לא קוראים לי כדי לשמוע על המאבקים - הייתי היחיד שהתנגד השבוע להרחבת בז"ן, אנחנו נמצאים כבר עשור בבתי המשפט כדי להיפטר ממיכל האמוניה - חבל שאתם לא מדווחים על זה". 

גרינפיס: "תגובה מביכה ומגומגמת"

במהלך הריאיון יהב קרא לשרי הבריאות והגנת הסביבה, שכינסו היום פגישה עם עורכי המחקר, "לנקוט בפעולה ממשית - אנחנו רוצים שכל הפעילויות שיוצרות אוויר לא נקי בעיר יצטמצמו. אני שמח שהשרים אומרים את דברם במהירות, האוצר הבטיח לא לחסוך בכסף כדי שהדברים יתוקנו ואני אדאג שזה יתבצע".

בארגון הסביבה גרינפיס ישראל הגיבו בזעם לריאיון: "ניסיון ההשתקה לא יצליח, את הנתונים אי אפשר לטייח והמסקנות חייבות להיות חד משמעיות. עיריית חיפה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה חיפה עוברים עתה לטקטיקה האהודה עליהם: ניהול זמן. הגמגומים מצד איגוד ערים חיפה ובז"ן הם עוד כלום לעומת התגובה המביכה מצד מי שאמור להיות שליח ציבור, יונה יהב".

"חריגה בתחלואה באסתמה בקרב ילדים", מפרץ (חיים ריבלין)

נתון חדש ומדאיג: עלייה בתחלואת האסתמה באזור

בעקבות הנתונים שנחשפו אמש במהדורה המרכזית, שוחח שר הבריאות יעקב ליצמן עם השר להגנת הסביבה אבי גבאי. השניים נפגשו היום עם אנשי המקצוע על מנת לקבל סקירה בנוגע לנתונים, ולצורך קבלת החלטות בנושא. ליצמן אף הבהיר כי הוא מתכוון מחר להגיע לחיפה בכדי לבחון את הנתונים בשטח.

"נתוני המחקר שפורסמו על מפרץ חיפה מדאיגים, אם אכן הם נכונים", אמר שר הבריאות ליצמן. "עדיין לא קיבלנו את פרטי המחקר. ברור שאם הנתונים הם כפי שפורסמו - לא נוכל לעבור על כך לסדר היום והדברים דורשים טיפול מידי".

היום דווח בנוסף כי באזורים שבהם התמקד המחקר נמצאה תחלואה עודפת באסתמה בקרב ילדים. הנתונים בדבר המחלה הריאתית בקרב ילדים עלו במסגרת המחקר שנחשף אתמול, ומתרכזים בשלושה מוקדים עיקריים: קריית חיים וקריית ביאליק, דרום מזרח קריית טבעון ורכס הכרמל בצד שפונה לאזור התעשייה. אזורים אלו הוזכרו כמוקדים שבהם חלה התחלואה החריגה בסרטן ריאות ולימפומה, וכן לידת תינוקות במשקל נמוך ובהיקף ראש קטן מהרגיל.

מפת הזיהום באזור חיפה

ניסיונות הרגעה: "לחכות למחקר המלא"

בינתיים, ביום שלאחר פרסום ממצאי המחקר המדאיגים, ביישובי האזור מנסים להרגיע. בשיחה שערכנו הבוקר (שני) עם אחראית פניות הציבור במועצת טבעון, היא מבהירה כי מדובר בנתונים חלקיים בלבד: "אני מכירה את המחקר כמו שאתה שמעת עליו מהטלוויזיה, שמעתי הבוקר את מנכ"ל איגוד ערים שאומר שהסערה של התקשורת קצת מוגזמת ושעדיף לחכות חודשיים עד שייצא המחקר המלא ולא להסתמך כרגע על סמך נתונים חלקיים".

לדבריה, "צריך לחכות שהמחקר ייצא בצורה מוסמכת ורשמית, זה יפורסם לציבור ואז נראה. בזמנו, כשעקבנו, קיבלנו נתונים מרשם הסרטן הלאומי שבטבעון אין תחלואה עודפת, אז גם לנו זה קצת מוזר".

"יכול להיות שתל אביב מזוהמת אפילו יותר"

"ילדים שלא מתפתחים זה משהו שאנחנו לא יודעים מאיפה זה הגיע וזה לא משהו שפורסם עד כה", היא מספרת בשיחה עם חדשות 2 Online. "צריך לחכות ולהתייחס לכל מיני נתונים שלא שוקללו בנתונים האלה. התקשורת גם לוקחת נתון חלקי ועושה מזה היסטריה. אני גרה פה הרבה זמן וחיפאית במקור, בתי גרה בחיפה, אנחנו לא נכנסים להיסטריה".

לטענתה, "כל התושבים בסביבה גם מתפרנסים מזה. אם המפעלים יעברו, גם התושבים יעברו. מדובר באנשים שעובדים שם וחיים בקריות ובחיפה ובטבעון. העובדים יילכו אחרי המפעלים. חיפה היא עיר תעשייתית יותר מערים אחרות, זו חיפה, תל אביב יש בה הרבה יותר מכוניות. להגיד לך שזיהום האוויר שם פחות? יכול להיות שהא אפילו יותר. מכוניות זה דבר מזהם מאוד". 

"ראש עיריית חיפה אמר אתמול שנותנים נתונים חלקיים והמחקר לא השווה את המצב לערים אחרות. זה לא חוכמה להשוות לעיר אחת. אומרים ברמב"ם יש הרבה חולים, אבל רמב"ם הוא בית החולים היחיד באזור שיש בו מחלקה אונקולוגית, תשוו אותו גם לבתי חולים אחרים. זה נתון מגמתי וחלקי".

במוקד העירוני בחיפה, הטילו ספק בנכונות הנתונים שנמצאו. "זה לא הוכח, אין תחקיר או משהו מוצק בנושא הזה ממה שאני יודעת", מסרה הנציגה במוקד העירוני. "לא עיינתי בנתונים ואני לא בקיאה במחקרים, ממה ששמעתי אין לזה ביסוס. עוד יבדקו את זה. בשלב הזה אין לי איך לסייע, אני מבינה שזה מפחיד. גם אני גרה בחיפה, אבל הדבר הזה עם היקף הראש, לא יודעת אם זה מוכח בכלל".

"אני ממליצה שאם הנושא חשוב לך, נעביר את הפנייה לבדיקה של גורמי איכות הסביבה ולראות אם יש דברים בגו", אמרה המוקדנית בחיפה. "אני יודעת שכן מפקחים על המפעלים כדי שיעמדו בתקנים שלהם. ממה שאני יודעת אין במידע החדש משהו ממשי, אנחנו מנסים לבדוק את זה ואם יהיה חדש - כמובן שנודיע".