הסערה מתחזקת: שלג החל בהרי המרכז

הפתיתים הלבנים מתקרבים לירושלים: שלג ראשון ירד הבוקר באזור גוש עציון וקריית ארבע. הגשמים התחזקו והתפשטו לרוב חלקי הארץ, כשהם מלווים ברוחות חזקות. הסיכוי הגבוה ביותר לשלג בבירה הוא בין שני לשלישי

הסערה מתגברת, שלג קל החל לרדת בהרי המרכז: הסערה החורפית שהחלה בצפון הארץ והובילה כבר לשלג כבד בחרמון מתקרבת למרכז הארץ. בשעות הצהריים (ראשון) החל לרדת שלג קל בגוש עציון. תושבים בשכונת גילה בירושלים אף דיווחו על פתיתים שנראו באוויר ועל שלג מעורב בגשם שהחל לרדת באזור.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות מזג האוויר הסוער נפרסה המשטרה בכוחות מתוגברים ברחבי הארץ. במשטרה מדגישים כי בהתאם לתחזית לשלג, יש לקחת בחשבון שצירי תנועה מסוימים ייסגרו מבעוד מועד ולא תתאפשר בהם כל תנועה.

לבד מהשלג, גשמים יורדים מאז שעות הלילה ברוב חלקי הארץ. הלימודים בכל אזור הצפון מתקיימים כסדרם וכך יפעל גם מערך ההסעות, מכיוון שבגליל ובגולן צפוי השלג להתחיל לרדת רק משעות הצהריים.

בתמונת הלוויין ניתן לראות את רצועת העננים הפעילים שמתקדמים לעבר ישראל מהים ומקורם במזרח אירופה. העננות נבנית וצומחת מעל הרי הארץ כאשר בחוף היא לא מרבה להוריד משקעים בשלב הזה. הים מכוסה בעננים שיעשו את דרכם אלינו בשלוש היממות הקרובות ויגיעו בעיקר למרכז הארץ במהלך שני ושלישי - ביניהם גם העננים שעשויים להוריד שלג בהרי המרכז.

באתר החרמון דיווחו כי הטמפרטורה לפנות בוקר באזור היא 3- מעלות, וכי הם מצפים להמשך השלגים. צירי התנועה העולים להר חסומים לתנועה והאתר סגור. מנהל האתר לירון מילס סיפר לחדשות 2 על הבוקר באזור: "זה עוד בוקר מושלג מאתר החרמון, הגיעה שכבה נוספת של שלג ואנחנו מקווים שזה ימשיך היום וגם מחר. צירי התנועה סגורים, ומקווים שנוכל לפתוח את האתר בקרוב".

המערכת החורפית לה ציפינו הגיעה אתמול בשעות הצהריים ומאז החלו גשמים לרדת ברוב חלקי הארץ. אמש הגשם התחזק שוב, וכך גם הרוחות. בחרמון החל לרדת שלג, והוא צפוי להתפשט גם לגולן ולהרי הגליל והמרכז. הגשמים מהצפון ועד הנגב ילוו בסופות רעמים וברד, וקיים חשש לשיטפונות והצפות.

תל אביב, הבוקר

רוחות חזקות מנשבות בכל חלקי הארץ (דני רוט)

הלילה עשוי השלג להגיע גם לשכונות הגבוהות בירושלים, אך כנראה לא ייערם. במהלך מחר יימשך הגשם, אך ייחלש מעט. בצפון המשקעים ייפסקו בהדרגה וכך גם השלג. הצפי המרכזי לשלג בהרי המרכז ובירושלים הוא בין שני בלילה לשלישי בבוקר. כרגע, נראה שקיים סיכוי להיערמות של סנטימטרים בודדים של שלג בעיקר בהרי המרכז הגבוהים, דוגמת אזור גוש עציון. ביום שלישי ייתכן שיירד שלג קל גם באזור הר הנגב ומצפה רמון. במהלך יום רביעי הגשם ייפסק, אך הטמפרטורות יישארו נמוכות.

במד"א מפרסמים מגוון הנחיות לציבור לחורף בטוח:

• במקומות בהם יצטבר קרח או שלג על המדרכות והכבישים, מתבקש הציבור להימנע מלנוע שם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים של החלקה ושבירת גפיים בעבר.
• במקרה של הפסקת חשמל - עבור חולים המונשמים בביתם על ידי מכשיר הנשמה, יש לוודא כי סוללות הגיבוי של המכשיר זמינות ומוכנות לשימוש לפרק זמן ממושך.
• מחשש לקריסה - יש להימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים שנערם עליהם שלג בגובה של מעל ל-10 ס"מ.
• בזמן הפעלת הסקה יש להקפיד על אוורור נאות. בנוסף, יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף.
• כדי להימנע שריפה יש להרחיק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה (כגון ספירלה) מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה מחשש לדליקה ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו למנוע גישה של ילדים לתנור.