שלג בחרמון, גשם ברוב חלקי הארץ

הגשמים והרוחות יתחזקו היום ויהיו מלווים בסופות רעמים וברד. השלג צפוי להגיע בהמשך גם לרמת הגולן ולהרים הגבוהים בגליל ובמרכז. הלימודים בגולן ובגליל מתקיימים כסדרם, ומתי יזכו גם בירושלים לראות לבן?

גשמים יורדים מאז שעות הלילה (ראשון) ברוב חלקי הארץ, והשלג ממשיך לרדת בחרמון. הלימודים בכל אזור הצפון מתקיימים כסדרם וכך יפעל גם מערך ההסעות, מכיוון שבגליל ובגולן צפוי השלג להתחיל לרדת רק משעות הצהריים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באתר החרמון דיווחו כי הטמפרטורה לפנות בוקר באזור היא 3- מעלות, וכי הם מצפים להמשך השלגים. צירי התנועה העולים להר חסומים לתנועה והאתר סגור. מנהל האתר לירון מילס סיפר לחדשות 2 על הבוקר באזור: "זה עוד בוקר מושלג מאתר החרמון, הגיעה שכבה נוספת של שלג ואנחנו מקווים שזה ימשיך היום וגם מחר. צירי התנועה סגורים, ומקווים שנוכל לפתוח את האתר בקרוב".

המערכת החורפית לה ציפינו הגיעה אתמול בשעות הצהריים ומאז החלו גשמים לרדת ברוב חלקי הארץ. אמש הגשם התחזק שוב, וכך גם הרוחות. בחרמון החל לרדת שלג, והוא צפוי להתפשט גם לגולן ולהרי הגליל והמרכז. הגשמים מהצפון ועד הנגב ילוו בסופות רעמים וברד, וקיים חשש לשיטפונות והצפות.

הטמפרטורות החזויות להיום: בצפת 4 מעלות, בחיפה 11 מעלות, בתל אביב יהיו 13 מעלות ובירושלים יהיו 4 מעלות. בבאר שבע יהיו 9 מחר, במצפה רמון 8 מעלות ובאילת 16 מעלות.

תל אביב, הבוקר

מתי יגיע השלג למרכז?

בהרי המרכז צפויים פתיתי שלג באוויר או שלג קל היום בשעות אחר הצהריים בפסגות הגבוהות. הלילה עשוי השלג להגיע גם לשכונות הגבוהות בירושלים, אך כנראה לא ייערם.

במהלך מחר יימשך הגשם, אך ייחלש מעט. בצפון המשקעים ייפסקו בהדרגה וכך גם השלג. הצפי המרכזי לשלג בהרי המרכז ובירושלים הוא בין שני בלילה לשלישי בבוקר. כרגע, נראה שקיים סיכוי להיערמות של סנטימטרים בודדים של שלג בעיקר בהרי המרכז הגבוהים, דוגמת אזור גוש עציון. ביום שלישי ייתכן שיירד שלג קל גם באזור הר הנגב ומצפה רמון. במהלך יום רביעי הגשם ייפסק, אך הטמפרטורות יישארו נמוכות.

במד"א התכוננו מבעוד מועד למזג האוויר הסוער הצפוי וערוכים להעניק טיפול רפואי למי שיזדקק גם בתנאי מזג האוויר הקשים. מנכ"ל מד"א, אלי בין, הנחה את הכוחות הפועלים באזורים המועדים לשלג לנקוט בשורת צעדים שתביא אותם למוכנות גבוהה על מנת שיוכלו להעניק שירות מלא גם בתנאי מזג אויר קשים במיוחד.

עשרות אמבולנסים עם הנעה קדמית (4X4) וג'יפים של מד"א הועמדו במצב הכן. כמו כן, שרשראות שלג יורכבו במידת הצורך על גלגלי האמבולנסים כדי יוכלו לעבור גם בצירים בהם השלג הנערם על הקרקע. אליהם יצטרפו גם ג'יפים מיחידית הג'יפים המיוחדת של מתנדבי מד"א.

במד"א מפרסמים מגוון הנחיות לציבור לחורף בטוח:

• במקומות בהם יצטבר קרח או שלג על המדרכות והכבישים, מתבקש הציבור להימנע מלנוע שם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים של החלקה ושבירת גפיים בעבר.
• במקרה של הפסקת חשמל - עבור חולים המונשמים בביתם על ידי מכשיר הנשמה, יש לוודא כי סוללות הגיבוי של המכשיר זמינות ומוכנות לשימוש לפרק זמן ממושך.
• מחשש לקריסה - יש להימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים שנערם עליהם שלג בגובה של מעל ל-10 ס"מ.
• בזמן הפעלת הסקה יש להקפיד על אוורור נאות. בנוסף, יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף.
• כדי להימנע שריפה יש להרחיק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה (כגון ספירלה) מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה מחשש לדליקה ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו למנוע גישה של ילדים לתנור.