היום: שלג צפוי בגולן ובהרי הגליל

שלג שיתפשט מהחרמון להרי הגליל והמרכז, גשם בכל הארץ, סופות רעמים, ברד ורוחות עזות. המערכת החורפית צפויה להישאר איתנו עד יום ד'. בגולן יחליטו בבוקר אם לקיים לימודים, גופי החירום בכוננות

גם, רוחות וסופות ברד (פלאש 90, מרים אלשטר)

המערכת החורפית לה ציפינו הגיעה אתמול (שבת) בשעות הצהריים ומאז החלו גשמים לרדת ברוב חלקי הארץ. אמש הגשם התחזק שוב, וכך גם הרוחות. היום שלג יחל לרדת בחרמון ויתפשט גם לגולן ולהרי הגליל והמרכז. כמו כן, יהיה גשום וסוער - מהצפון ועד הנגב, כשהגשמים ילוו בסופות רעמים וברד. קיים חשש לשיטפונות והצפות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הטמפרטורות החזויות להיום: בצפת 4 מעלות, בחיפה 11 מעלות, בתל אביב יהיו 13 מעלות ובירושלים יהיו 4 מעלות. בבאר שבע יהיו 9 מחר, במצפה רמון 8 מעלות ובאילת 16 מעלות.

כל מי שציפה לשלג קיבל את מבוקשו כשהמשקע הלבן התחיל לרדת הלילה בחרמון והיום גם בצפון רמת הגולן. בהרי הגליל צפוי שלג קל משעות הצהריים שיתחזק הלילה. ביישובי הגולן יוחלט הבוקר האם לקיים את הלימודים כסדרם.

בהרי המרכז צפויים פתיתי שלג באוויר או שלג קל מחר בשעות אחר הצהריים בפסגות הגבוהות. בלילה שבין ראשון לשני, יכול השלג להגיע גם לשכונות הגבוהות בירושלים, אך כנראה לא ייערם.

אם בכל זאת ייזכו תושבי ירושלים למעט שלג יהיה זה מחר בבוקר, אז ייתכן כי במקומות מסויימים בבירה יראו קצת לבן. במהלך יום שני יימשך הגשם, אך ייחלש מעט. בצפון המשקעים ייפסקו בהדרגה וכך גם השלג. הצפי המרכזי לשלג בהרי המרכז ובירושלים הוא בין שני בלילה לשלישי בבוקר. כרגע, נראה שקיים סיכוי להיערמות של סנטימטרים בודדים של שלג בעיקר בהרי המרכז הגבוהים, דוגמת אזור גוש עציון.

ביום שלישי ייתכן שיירד שלג קל גם באזור הר הנגב ומצפה רמון. במהלך יום רביעי הגשם ייפסק, אך הטמפרטורות יישארו נמוכות.

במד"א הוציאו את השרשראות לצמיגים (דוברות מד"א)

במד"א התכוננו מבעוד מועד למזג האוויר הסוער הצפוי וערוכים להעניק טיפול רפואי למי שיזדקק גם בתנאי מזג האוויר הקשים. מנכ"ל מד"א, אלי בין, הנחה את הכוחות הפועלים באזורים המועדים לשלג לנקוט בשורת צעדים שתביא אותם למוכנות גבוהה על מנת שיוכלו להעניק שירות מלא גם בתנאי מזג אויר קשים במיוחד.

עשרות אמבולנסים עם הנעה קדמית (4X4) וג'יפים של מד"א הועמדו במצב הכן. כמו כן, שרשראות שלג יורכבו במידת הצורך על גלגלי האמבולנסים כדי יוכלו לעבור גם בצירים בהם השלג הנערם על הקרקע. אליהם יצטרפו גם ג'יפים מיחידית הג'יפים המיוחדת של מתנדבי מד"א.

במד"א מפרסמים מגוון הנחיות לציבור לחורף בטוח:

• במקומות בהם יצטבר קרח או שלג על המדרכות והכבישים, מתבקש הציבור להימנע מלנוע שם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים של החלקה ושבירת גפיים בעבר.
• במקרה של הפסקת חשמל - עבור חולים המונשמים בביתם על ידי מכשיר הנשמה, יש לוודא כי סוללות הגיבוי של המכשיר זמינות ומוכנות לשימוש לפרק זמן ממושך.
• מחשש לקריסה - יש להימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים שנערם עליהם שלג בגובה של מעל ל-10 ס"מ.
• בזמן הפעלת הסקה יש להקפיד על אוורור נאות. בנוסף, יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף.
• כדי להימנע שריפה יש להרחיק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה (כגון ספירלה) מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה מחשש לדליקה ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו למנוע גישה של ילדים לתנור.