רפורמה בשוק הקנאביס: יותר מגדלים ומכירה בבתי מרקחת

משרד הבריאות מתכנן שינויים בתהליך הגידול והמכירה של הקנאביס הרפואי בישראל. במשרד מתכננים בין השאר לאפשר ליותר חקלאים המגדלים את הצמח להיכנס לשוק, ובמקביל להגביל את המכירה לבתי המרקחת בלבד. כמו כן תיבחן האפשרות לייצא את הקנאביס הרפואי המיוצר בארץ לחו"ל

רפורמה בתחום הקנאביס הרפואי (אילוסטרציה) (אביר סולטן / פלאש 90)

משרד הבריאות יוזם רפורמה חדשה שתסדיר את המצב הקיים במתן הקנאביס הרפואי לחולים בעלי רישיון. בין השאר, צפויה הסדרה בתחום הגידול, המכירה וכן הייצוא לחו"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת הרפורמה החדשה צפוי המשרד לפתוח עוד יותר את השוק ולאפשר לחקלאים נוספים לגדל את הצמח. הדבר יתרחש בניגוד למצב הקיים כיום לפיו פועלות שמונה חוות בלבד. על פי התכנית החדשה, כל חקלאי שיעמוד בתנאי סף שיוצבו על ידי משרדי הבריאות והחקלאות יוכל לגדל קנאביס לצריכה רפואית.

בהמשך צפוי שינוי גם במכירה לבעלי הרישיונות. כיום, החוות שמגדלות את המריחואנה הרפואית הן אלו שגם מוכרות אותה לחולים. במסגרת הרפורמה החדשה יפסיקו המגדלים למכור את התוצרת, והיא תימכר לחולים בבתי המרקחת. יחד עם זאת, טרם התבררה מידת שיתוף הפעולה של בתי המרקחת בארץ בנושא זה.

השוק ייפתח ליותר מגדלים

עניין נוסף שמתגבש קשור בייצוא הקנאביס הרפואי לחו"ל. בעבר קראו המגדלים בישראל לממשלה לאפשר להם לייצא את הקנאביס הרפואי, זאת אחרי שלדבריהם זכו בהכרה בינלאומית באיכות התוצרים שלהם. במסגרת הרפורמה החדשה, יובא עניין ייצוא הקנאביס הרפואי לאישור הממשלה, מה שעשוי בעתיד להכניס סכומי כסף נכבדים לקופת המדינה.

קופות החולים לרופאים: אל תרשמו קנאביס

מוקדם יותר היום (שני) דווח כי קופות החולים העבירו הנחייה לרופאים שלא להמליץ על שימוש בקנאביס למטרות רפואיות. בדיון שנערך בוועדה למלחמה בנגעי הסמים בכנסת חשף נציג משרד הבריאות ד"ר מיקי דור, כי ההנחייה הועברה מטעמם של מנכ"לי הקופות, ובחלק מהמקרים היא נוגעת גם למרפאות האונקוגולוגיות ולבתי החולים של הקופה שלא משתפים פעולה בנושא. "קיבלתי את ההנחיה הזאת כרופא משפחה", העיד ד"ר דור. "הוצאנו מכתב לראשי קופות החולים שדורש מהם לבטל את ההוראה".

הקופות לרופאים: אל תתנו קנאביס לחולים (רויטרס)

במהלך הדיון הודו נציגי משרד הבריאות כי הם מתקשים לפעול למניעת המצב, זאת מאחר ולדבריהם הקנאביס הרפואי אינו מוגדר כתרופה, ולא נמצא בסל המשרד. "בקופות אומרים שנשנה את ההגדרה של הקנאביס כך שלא יוגדר חומר מסוכן", אמרו נציגי משרד הבריאות. "עד אז, מה שלא בסל ראשי הקופות יכולים לסרב לתת את הקנאביס", הסבירו נציגי המשרד.