סערת החורף הראשונה: שלג ייערם גם בירושלים?

בשירות המטאורולוגי העבירו היום למשטרה הערכה לפיה תיתכן אפשרות של היערמות 5 סנטימטרים של שלג גם בבירה - בחלון הזמן שבין יום שישי בערב ועד לאחר חצות. במשטרת ירושלים כבר השלימו את ההיערכות לכל תרחיש אפשרי. בתוך כך, בצפת בוטלו הלימודים בשל הסערה הצפויה

הסערה תביא להיערמות שלג גם בירושלים? לקראת שיאה של הסערה החורפית הראשונה שצפויה החל מהערב (חמישי) ותביא עמה שלגים ברמת הגולן ובהרי הצפון, בשירות המטאורולוגי המליצו היום למשטרה להיערך לאפשרות של היערמות שלג גם בבירה. בעקבות הסערה הצפויה, לא יתקיימו מחר לימודים בבתי הספר בצפת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשירות מעריכים כי תיתכן היערמות של שלג עד לגובה של 5 סנטימטרים ממחר (שישי) בשעות הערב ועד לאחר חצות. בשירות המטאורולוגי העבירו את ההערכה הזו למשטרה, על מנת שזו יוכלו להיערך לאפשרות שכזו. במשטרת ירושלים כבר השלימו את ההיערכות לכל תרחיש אפשרי. השלג הגיע בינתיים רק לחרמון, שם נסגר האתר למבקרים בשל הסערה הצפויה. סנטימטרים בודדים נמדדו במפלס העליון, בעוד במפלס התחתון יורד שלג מעורב בגשם.

מפת השלג:

  • ברמת הגולן צפויים עד 20 סנטימטרים של שלג, שייערמו החל מחמישי בלילה ובמהלך כל יום שישי.
  • בפסגות הגליל, כולל בעיר צפת, צפויים עד 15 סנטימטרים של שלג שייערמו במהלך יום שישי.
  • בהרי המרכז, כולל ירושלים, ייתכן שלג קל במהלך יום שישי. ייתכן כי בחלון הזמן שבין יום שישי בערב לאחר חצות תיערם שכבת שלג בבירה.

הגשם, הרוח והקור, לעומת זאת, כבר התפשטו ברחבי הארץ. במהלך היום יוסיפו לרדת גשמים מקומיים מהצפון עד צפון הנגב - והחל משעות הערב יחל גם לרדת שלג בהרי הצפון. כבר בשעות הצהריים צפויים הגשמים להתחזק משמעותית, מה שככל הנראה יקלקל עבור רבים את חגיגות השנה האזרחית החדשה. החלק הסוער ביותר של המערכת יגיע בין שעות הלילה למחר בצהריים, ובמהלכו קיים חשש משמעותי להצפות ולשיטפונות במקומות המועדים וכן לנזקי רוח וחשמל. שיא הקור לעומת זאת יחל בשישי בערב ויימשך עד שבת בצהריים.

גשמים, ברקים ורעמים ברחבי הארץ (אייל מס)

בשבת ימשיך להיות מעונן וקר, וגשם קל עדיין ייתכן - בעיקר באזור המרכז. ביום ראשון צפוי גשם לפרקים, בעיקר בצפון הארץ. שלג צפוי בחרמון ובשעות הבוקר המוקדמות ייתכן גם בהרי הגולן. הטמפרטורות יעלו מעט אך עדיין יהיה קר מהרגיל לעונה.

הרשויות נערכות לסערה

גם במד"א נערכים לקראת מזג האוויר הסוער. מנכ"ל מד"א אלי בין הנחה לתגבר את המשמרות בעובדים ובמתנדבים. עשרות אמבולנסים 4X4 וג'יפים של מגן דוד אדום הועמדו במצב הכן. "עם בוא גל הקור ומזג האוויר הסוער אנו מבקשים מהציבור לנקוט משנה זהירות", אומר בין, "על מנת להימנע מתאונות ופגיעות הנגרמות כתוצאה מקור עז, גשמים ורוחות חזקות".

לא רק גשמים, גם רוחות חזקות (טובה ורמוס)

משרד הבריאות פרסם המלצות בטיחות בעיקר לקשישים ולהורים לתינוקות ופעוטות על מנת לצמצם את נזקי הקור. המשרד ממליץ על חימום הבית בטמפרטורה קבועה של 24 מעלות בקירוב, לדאוג ללחות האוויר בחדר ולהקפיד על אטימה נאותה של החלונות והדלתות. בנוסף יש לבדוק את בטיחות התנורים ולהקפיד על לבוש חם. עוד המליץ המשרד להקפיד על ביקורי בני משפחה במקרים של קשישים שגרים לבד בבית, לפחות פעם ביום. כמו כן אם קיים חשד לירידת חום הגוף יש להזעיק מיד עזרה רפואית.

בחברת החשמל מנסים להקדים תרופה למכה ולמנוע מראש כמה שיותר תקלות ברשת החשמל. החברה הודיעה על תגבור צוותי העבודה בשטח, בעיקר באזור הצפון. בנוסף, כחלק מההערכות המקדימה לסופה, קידמה חברת חשמל גנרטורים לאזור צפת ורמת הגולן, שמטרתם לספק מענה מיידי להפסקות חשמל במידת הצורך.

משטרת ישראל הודיעה על תגבור מוקד החירום המשטרתי, לצד עיבוי משמרות השוטרים והגברת הכוננות של יחידות המתנדבים המשטרתיות העוסקות בחילוץ. בנוסף, ההיערכות המיוחדת תכלול פריסת כוחות מוגברת בצירי התנועה ובפנים הערים.

מזג האוויר הסוער הצפוי משפיע גם על ענף הספורט - ומשחקי כדורגל רבים שמתוכננים להיערך בסוף השבוע יבוטלו. בהתאחדות לכדורגל הודיעו כי בליגות הנוער יבוטלו כל המשחקים מטרום ג' עד נוער המתוכננים ליום שישי, 1 בינואר 2016. משחקי ליגות טרום ג' - ילדים ג' (כולל) המתוכננים ליום שבת, 2 בינואר, יבוטלו אף הם. משחקי ליגות ילדים ב' - נוער המתוכננים ליום שבת יתקיימו כרגיל. מחר תתקיים הערכת מצב נוספת לגבי המשחקים שלא בוטלו ובמידה שיהיו ביטולים נוספים תצא הודעה מסודרת.

בליגות החובבניות, מספר משחקי ליגות א' ומטה שתוכננו למחר, בוטלו באופן פרטני. גם בנוגע למשחקים אלה תתקיים מחר הערכת מצב נוספת ובמידה שיהיו ביטולים נוספים תצא הודעה מסודרת.