בעקבות תחקיר העוף: מצלמות מעקב יותקנו בבתי המטבחיים

בעקבות התחקיר שחשף את התנהלות הווטרינרים והעובדים במשחטות, הורה משרד הבריאות להתקין מצלמות מעקב בכ-50 בתי שחיטה ברחבי הארץ. המצלמות יעבירו את התמונות לחדרי בקרה במשחטות עצמן ובמקביל, לשירות הווטרינרי של משרד החקלאות. מטרת הפרויקט היא כפולה: לפקח על העובדים, ולהרתיע אותם מלבצע עבירות

בעקבות התחקיר: מצלמות יותקנו במשחטות

מצלמות מעקב יותקנו בבתי המטבחיים: בעקבות תחקיר חדשות 2 על הנעשה במשחטות ובתי המטבחיים, הודיע הבוקר (ראשון) שר החקלאות כי יורה על התקנת מצלמות מעקב בכ-50 בתי שחיטה ברחבי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבוע שבעבר פורסם בחדשות 2 תחקיר אודות התנהלות העובדים במשחטות העופות ברחבי הארץ. התחקיר העלה תמונה מטרידה, לפיה עופות עם חיידקים מחוללי מחלות בבני אדם נפסלים לשיווק בחו"ל, אך מועברים לשוק הישראלי. בנוסף, המצלמה הנסתרת חשפה כי הווטרינרים והפקחים העובדים במפעלים לא מקפידים על נהלי הבדיקה של העופות.

בעקבות הדברים החליט שר החקלאות אורי אריאל להורות על התקנת כ-500 מצלמות וכ-50 מערכות בקרה דיגיטליות בעשרות בתי מטבחיים. "הביקורת על בתי המטבחיים עולה מדרגה", אמר השר אריאל. "מצד אחד אסור להכליל, אבל מצד שני אנחנו חייבים להגביר את הפיקוח והאכיפה כדי שמקרים אלו לא ישנו".

בעקבות הוראת משרד החקלאות, מתקני השחיטה השונים יחויבו להתקין מצלמות בכל אזור בו מטופלים בעלי החיים עד לשחיטתם. מטרת המצלמות היא כפולה: ראשית, הן יפקחו מרחוק על פעילות בתי המטבחיים והמשחטות בהיבטי השמירה על צער בעלי חיים ולתעדה, ושנית הן יהוו גורם מרתיע בפני העובדים, שידעו כי הם מצולמים 24/7.

במסגרת תכנית הפיקוח יוקם צוות מיוחד בבית השחיטה שיצפה במצלמות. החומר המצולם יועבר לחדר בקרה שיוקם בשירותים הווטרינריים של משרד החקלאות. הצפי של המשרד הוא שכבר במהלך 2016 ירושתו כל מתקני ייצור המזון מן החי, משחטות ובתי מטבחיים, במצלמות. 

בעמותות אנונימוס לזכויות בעלי חיים ובתנו לחיות לחיות בירכו על המהלך. "התקנת המצלמות היא צעד חשוב לאכיפת חוק צער בעלי חיים במשחטות ובבתי מטבחיים", אמרו. "מדובר במפעלים שמטבעם כרוכים בהתעללות והרג, ותחקירים שביצענו הוכיחו כי אפילו הדרישות המינימליות של החוק אינן מיושמות בהם: מכות, בעיטות, וחשמול בשוקרים חשמליים הם דבר שבשגרה". בארגונים למען בעלי החיים קוראים למשרד החקלאות לאפשר גישה לצילומים גם לנציגיהם.