התפרצות שפעת החזירים: 9 מאושפזים במצב קשה

בימים האחרונים אושפזו 14 חולים עם סיבוכים של שפעת החזירים. אחת מהן, אישה בת 52 נפטרה ו-9 עדיין במצב קשה. בעלה של החולה שמתה: "היינו בטוחים שזו סתם שפעת והיא תעבור". הוא קרא לציבור: "לכו להתחסן"

התפרצות עונתית של שפעת החזירים: בימים האחרונים אושפזו בבתי החולים 14 חולים עם סיבוכים של השפעת. תשעה מהם עדיין מאושפזים במצב קשה, והיתר במצב קל עד בינוני. בין המאושפזים: שלוש נשים בהיריון וילדה בת 4.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"פשוט לכו להיבדק ולהתחסן", קרא יהודה אריה, בעלה של אסתר בת ה-52 שנפטרה אתמול (רביעי) כתוצאה מסיבוך של שפעת החזירים. "כשהיא חלתה לפני כארבעה שבועות, היא לקחה אקמול כרגיל והיינו בטוחים שזה יחלוף". 

בשיחה עמו סיפר אריה על ההידרדרות המהירה במצבה של רעייתו. "לפני כארבעה שבועות היינו בטוחים שזו סתם שפעת", שחזר. "אחרי יומיים היא הלכה לרופא והוא טען שמדובר בדלקת ריאות. הוא אמר לה שבכדי שלא תצטרך ללכת לבית חולים הוא נותן לה מיקס של שתי תרופות אנטיביוטיות. אבל בבית היא לקחה את התרופה, ופשוט הקיאה אותה".

ביומיים שלאחר מכן המצב נמשך, ובני הזוג פנו לבית החולים סורוקה. "התהליך היה יחסית מהיר", סיפר. "היא קיבלה מיד את האנטיביוטיקה לווריד, ופונתה מיד לחדר נפרד ולאשפוז. חשבתי שבכך הסתיים העניין".

אלא שבסוף השבוע שבא לאחר מכן מצבה של אסתר הידרדר. "במוצאי השבת הכניסו אותה לטיפול נמרץ כשהיא מורדמת ומונשמת", אמר. "בראשון בצהריים, הרופאים הגיעו למסקנה שיש לה שפעת חזירים. כלומר לקח להם ארבעה ימים להבין שהאנטיביוטיקה לא משפיעה ושמדובר בסוג הזה של השפעת".

"היינו מופתעים, מחכים לפיענוח"

 "ביום שלישי בבוקר כבר קראו לנו להיפרד ממנה", שחזר אריה, אלא שאז, בבית החולים סורוקה החליטו להעביר את אסתר לבית החולים בילינסון, ולטפל בה באמצעות מכשיר ה-ECMO ולאפשר לריאותיה להתאושש. "פינו אותה לשם בניידת טיפול נמרץ, אך שם נמשכה ההידרדרות במצבה".

 

בילינסון, ארכיון (ד"ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיוויקי)

בבית החולים בילינסון שם טופלה אסתר, הדגישו כי היא לא חוסנה נגד המחלה וכי סבלה ממחלות נוספות. בעלה יהודה, טען כי ההודעה בדבר מחלת רעייתו התקבלה במשפחה בהפתעה יחסית. "אני חוסנתי ארבעה שבועות לפני כל הסיפור. והאמת היא שזו היתה הפתעה מאוד גדולה משום ששפעת החזירים כבר לא קיימת בשנה-שנתיים האחרונות. אני מקווה שהנסיבות להתפרצות ולאופן שזה קרה לנו יפוענחו בהמשך".

ביממה שלאחר מותה, עוסקים בני משפחתה באבל על מותה של אסתר "הבית עמד סביבה", סיפר בעלה יהודה. "היא זו שפרנסה את הבית. היא היתה אישה מאוד חברותית ומאוד מקובלת. אנשים הגיעו באמצע צום עשרה בטבת להלוויה, למרות הצום, כדי לחלוק לה כבוד אחרון".

בית החולים סורוקה, ארכיון (פלאש 90)

במשרד הבריאות שבו בימים האחרונים על קריאתם לציבור להתחסן מפני נגיף השפעת, ובקופות החולים נערכים לגל מתחסנים. בקופת החולים "מכבי" טענו כי מתוך 425 אלף מנות חיסון נגד שפעת נותרו 55 אלף מנות זמינות, זאת בנוסף לחיסונים שכבר הוקצו מראש. בקופת חולים "כללית" הסבירו כי נשארו כ-100 אלף מנות חיסונים מתוך יותר ממיליון שנרכשו, וב"מאוחדת" נותרו 50 אלף מנות חיסון מתוך 220 אלף.