ההנחיה החדשה: "לטפל קודם בפצוע הכי קשה, גם אם זה מחבל"

ההסתדרות הרפואית הורתה לצוותי הרפואה וההצלה למיין את הנפגעים בזרית אסון לפי חומרת פציעתם - ולא להפריד בין תוקף לקורבן. ההחלטה שלא פורסמה ברבים כבר זכתה לביקורת חריפה ואף הובילה לקריאה להתפטרות ראשי הארגון

החלטה מעוררת מחלוקת. ארכיון (הדס פרוש, פלאש 90)

צוות רפואי שמגיע לזירת פיגוע יטפל קודם בפצוע הכי קשה, גם אם הוא המחבל - כך קבעה, בצעד מעורר מחלוקת, הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית. על פי ההנחיה, אנשי הרפואה ימיינו את הפצועים לפי מצבם בזירה ולא יפרידו בין קורבנות לבין מבצעי הפיגוע. ברקע להחלטה, שפורסמה הבוקר (רביעי) לראשונה בעיתון "ישראל היום", עומד הלינץ' באזרח האריתראי הפטום זרהום בפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע. ההחלטה מעוררת ביקורת קשה, וח"כ אביגדור ליברמן כבר קרא לראשי ההסתדרות הרפואית "להתפטר בעקבות ההחלטה המבישה". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרסום, הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית החליטה לשנות את הנהלים במהלך גל הטרור: עד כה הונחו הצוותים לטפל קודם כל בפצועים, וכעת הקריטריון שונה לחומרת הפציעה. יש לציין כי הלשכה לאתיקה היא הגוף היחיד בארץ האחראי לקביעת הסטנדרטים של האתיקה הרפואית לכל הרופאים והצוותים הרפואיים. מדובר בהנחיות דרמטיות הנוגעות לכל מוסדות הרפואה, החירום וההצלה.

ההחלטה על ביטול הנוהל הקיים התקבלה בתחילת השבוע, במסגרת ההנחיות שמתפרסמות באתר ההסתדרות הרפואית - אך לא פורסמה באופן פומבי ויזום לציבור. בכירים בהסתדרות הרפואית אמרו כי בארגון חששו מביקורת פוליטית וציבורית נרחבת. עוד נטען כי ההחלטה נבעה מדיון ממושך בנושא, שהתקיים לבקשת ארגון "רופאים לזכויות אדם" - שטענו כי הנוהל הקיים עמד בניגוד לחוק הבינלאומי.

קורבן הלינץ' בבאר שבע, הפטום זרהום

ד"ר ליאוניד אידלמן, יושב ראש ההסתדרות הרפואית, הסביר את ההחלטה בראיון לניב רסקין בגלי צה"ל: לדבריו, "אין מקום לאמירות כלליות בתחום הטיפול הרפואי. השיקולים הרפואיים קודמים לכל. רופא צריך לטפל על פי שיקולים רפואיים בלבד, זה יציל את כולם וזה לטובת כולם".

יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, ד"ר תמי קרני, אמרה ל"ישראל היום" כי הסיבה לביטול היא ש"הרופאים אינם שופטים. משמעות השארת ההנחיה היא שהרופא צריך לחקור מי אשם ולהעניש אותו באמצעות אי מתן טיפול. באירוע רב־נפגעים קל מאוד לעשות טעויות בזיהוי, וברור שרופא מטפל בשטח בפצועים לא יכול לעשות זיהוי מדויק של הנפגעים. עליו להיות מרוכז בהצלת חיים של כמה שיותר אנשים. לא הגון להוסיף למטלות הרופא גם קריטריונים למיון שאינם קשורים לבריאות הנפגעים".

יו"ר "ישראל ביתנו", ח"כ אביגדור ליברמן, הגיב הבוקר לפרסום בעמוד הפייסבוק שלו ואמר: "אני קורא לראשי ההסתדרות הרפואית להתפטר לאור ההחלטה המבישה שקיבלו ולפיה יש לטפל קודם בפצוע הכי קשה - גם אם הוא המחבל. זוהי החלטה לא הואנית, שמעידה שמי שקיבל אותה פשוט לא חי במציאות. זוהי החלטה שהיא כולה חוסר שיקול דעת, בלבול ואובדן המצפן המוסרי. חובה על הרופאים להתקומם נגד ההחלטה הזו ולשנות אותה".