80 יולדות נחשפו לחיידק בשיבא

פרסום ראשון: לאחר שנחשף כי 3 יולדות בבית החולים שיבא נחשפו לחיידק אלים ונאלצו לעבור כריתת רחם, כעת מתברר כי 80 נשים נוספות שטופלו בבית החולים נחשפו לחיידק. נציגי המרכז הרפואי פנו לאותן הנשים שמרביתן לא דיווחו על תסמינים חריגים. "הזהרנו את היולדות לבדוק אם מתפתחים תסמינים", נמסר מבית החולים

רק 5 נשים דיווחו על תסמינים חשודים (אימג'בנק - gettyimages)

הערב (שלישי) פורסם לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות 2 כי לא פחות מ-80 נשים טופלו על ידי איש הצוות שנשא חיידק טורף ובמסגרת חקירת בית החולים שיבא, נבדק מצבן של אותן הנשים מחשש כי נחשפו. רק חמש נשים דיווחו על תסמינים שעלולים להעלות חשד כי אכן נחשפו, ומבדיקה נרחבת עלה כי רק אצל יולדת נוספת אחת אכן התפתח זיהום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חמשת הנשים הגיעו לבדיקת בית החולים כשהיולדת בגופה התגלה הזיהות נאלצה לעבור כריתת רחם. "זה בהחלט מלחיץ אותנו, אבל אני רוצה להבהיר שאנחנו יזמנו את המגעים עם אותן 80 נשים", סיפרה פרופסור גליה רהב, מנהלת המחלקה למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא. "יצרנו עמם קשר בטלפון ווידאנו שאין להם סימנים. הזהרנו אותן שאם חס וחלילה מתפתחים אצלהן סימנים חשודים עליהן לפנות לחדר מיון מיד", הוסיפה.

מוקדם יותר היום הודיע המרכז הרפואי כי "בתום חקירה אפידמיולוגית ובדיקת הזן המדויק של החיידק על ידי משרד הבריאות, נמצאה התאמה בין החיידק שנמצא באחת היולדות לבין איש הצוות החשוד כנשא". עוד העלתה הבדיקה כי לא קיים קשר בין החיידק שנתגלה אצל איש הצוות לבין החיידק שנמצא אצל היולדת השנייה.

מבית החולים נמסר כי אגף נשים והמחלקה למחלות זיהומיות חזרו לעבודות שגרה וכי אין הם צופים מקרים נוספים בין היולדות שילדו בשיבא. "זיהומים לאחר לידה מתרחשים באופן ספורדי בכלל בתי החולים בארץ ובעולם, לכן מצוות הערנות מחייבת את כולנו לעמוד על המשמר ולמנוע התפרצויות", נמסר מבית החולים.

אתמול פורסם לראשונה כי לפני כשבועיים הובאו שתי יולדות לבית החולים ולאחר לידות תקינות בחדר הלידה במרכז הרפואי, חשו השתיים ברע ופנו לקבלת טיפול רפואי נוסף. מבדיקות שנערכו להן התברר כי הן סובלות מזיהום ברחמן כתוצאה מהחיידק האלים. בבית החולים החלו בבדיקת החשש כי השתיים נדבקו בחיידק האלים מרופא שעבד בחדר הלידה. בעקבות ההדבקה נאלצו הצוותים הרפואים לכרות את רחמן של הנשים, הליך שמשמעותו אי יכולת ללדת ילדים נוספים.