ההסבר להחלפת התינוקת: "טעות"

אחות במחלקת יולדות בבית החולים העמק התבלבלה ומסרה תינוקת ליולדת אחרת להנקה – את זה פרסמנו לראשונה לפני כחודש. כעת מתברר שאותה התינוקת גם שוחררה מבית החולים עם מום שהרופאים איכשהו לא אבחנו. בבית החולים מתנצלים, אך ההורים מתכוונים לתבוע

ללידה השנייה שלה הגיעה ילנה מוכנה ורגועה אחרי כל הבדיקות. הלידה עברה בשלום, אבל רגע אחרי שהניחה את התינוקת בתינוקייה החלו הבעיות. "התחלתי להתעורר כי שמעתי בכי של תינוק, קראו בכריזה "ילנה", ניגשתי, ואמרו לי 'לא קראנו לך, יש פה עוד ילנה'", היא שחזרה בשיחה עם חדשות 2 Online. "אמרתי לעצמי טוב, אני כבר פה, אני אקח את התינוקת. אבל כל האזור, איפה שהיא אמורה לשכב, היה ריק. לא היה שם תינוק אחד אפילו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במחלקה החלה בדיקה כללית. כל התינוקות נספרו, זוהו מחדש וגם אחרי 15 דקות לא נמצאה האבידה. "התחילה המולה, התחילו לחפש אותה, אמהות אחרות הסתכלו עליי עמדו בשוק", סיפרה ילנה. "התחלתי לבכות וחשבתי כבר על הגרוע מכל".

בהמשך התבררה הטעות: יולדת אחרת מאותו החדר עם שם דומה קיבלה את התינוקת של ילנה והרופאים החלו בסדרת התנצלויות. "אני מסכים איתך שההרגשה היא נוראית", אמר לה הרופא. "כל מה שתגידי על איך את מרגישה, אפשר רק להבין את זה. אם יש כעס ודאגה, זה מובן. קרתה טעות. לפי הנהלים שעובדים - זה לא צריך לקרות".

אבל זו לא הייתה הטעות היחידה. לקראת השחרור הודיע הרופא לילנה: התינוקת בריאה לגמרי. אלא שבסוף השבוע, כשהתינוקת חלתה, גילו לפתע רופאי בית החולים מום מולד במערכת העיכול - הכל באיחור של חודש. "לפספס כזה מום זה רק אומר איך הם עושים בדיקות לילדים", אמרה ילנה. עכשיו כבר קשה לשכנע אותה לשוב לאותו בית חולים להמשך הטיפול.

מבית החולים העמק נמסר בתגובה: "בבית החולים קיימת הקפדה יתרה בנושא זיהוי תינוקות, וגם במקרה זה התבצע הליך הזיהוי, אולם חלה טעות אנוש מצערת שהתבררה תוך זמן קצר ודווחה להורים. מדובר במום נדיר ומורכב לאבחון שאינו מסכן את חיי התינוקת וניתן לתקנו בניתוח בגיל חודשיים. למרות מורכבות זו, אובחן המום על ידי הרופאים".