צפו: העגורים מציפים את החולה

פיתוח החקלאות בעמק הצפוני הפך בשנים האחרונות את האזור לתחנת עצירה מועדפת על להקות העגורים הנודדות דרומה. פרויקט האכלת העגורים, שנועד למנוע את את נזקי בעלי הכנף לחקלאות, הביא השנה לאגמון לפחות 41 אלף עגורים שיאכלו וינוחו להם לפני שימשיכו במסע הנדידה לאפריקה

לפחות 41 אלף עגורים נצפו בימים האחרונים באגמון החולה בצפון הארץ, לשם מגיעים בעלי הכנף מדי שנה במהלך נדידתם. בימים אלה החלו בפרויקט האכלת העגורים, שנועד למנוע את הנזק שהם גורמים לשדות החקלאות באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת פרויקט האכלת העגורים של קק"ל, מוקצים לעופות שטחי רעייה ייעודיים בתקופת החורף. בשטחים הללו מפזרים מדי יום בין 3-5 טונות של תירס כדי להשביע את בעלי הנוצה כדי שלא יתורו אחר השלמות תזונה בשדות החקלאיים מסביב.

אוכלים, נחים וממשיכים דרומה (ענבר רובין)

התכנית מתבצעת בשני שלבים, כאשר בשלב הראשון ניתנת לכל קבוצת עגורים המגיעה להחולה מהצפון שהות של יום אחד עד שלושה ימים כדי לנוח וכדי לאכול. לאחר מכן, מעודדים אנשי קק"ל את העגורים להמשיך במעופם דרומה לאזור אפריקה, לשם נהגו לנדוד ישירות טרם פיתוח החקלאות בעמק החולה.

התקציב הכולל של הפרויקט עומד על כמיליון שקלים בשנה, אך קיומו מונע נזקים בחקלאות בשיעורים גבוהים בהרבה. לצד זאת, נהנים בעלי העסקים באזור מתיירות העגורים שהתפתחה לה עם השנים, כשמאות מבקרים פוקדים את האזור בסופי השבוע החורפיים.