ארגוני סביבה בחיפה ליונה יהב: "תתפטר"

הארגונים הירוקים בחיפה מאשימים את ראש העיר חיפה יונה יהב בטיוח ממצאי מחקרים הקושרים בין תחלואה לזיהום האוויר באזור, זאת בעקבות הפרסומים בחדשות 2. "אחרי המקרה הזה ברור לכולם מהם סדרי העדיפויות של העירייה והעומד בראשה", אמרו בארגונים. עיריית חיפה: הסקר מעולם לא הופסק

"סדר עדיפויות מוטעה", יהב

ארגונים סביבתיים בחיפה קוראים לראש העיר יונה יהב להתפטר מתפקידו וזאת בעקבות הפרסום בחדשות 2 לפיו הופסק המימון למחקר שהוכיח את הקשר הקיים לכאורה בין זיהום האוויר לעלייה באחוזי התחלואה בסרטן. "על ראש העיר לקחת נשימה ארוכה ולהודיע על התפטרותו", אמרו נציגי הארגונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 פייסבוק

בארגון מגמה ירוקה טוענים כי ראש העיר יהב, העומד גם בראש איגוד הערים - חיפה, בוחר להתכחש לבעיית זיהום האוויר בעיר וממשיך בסירובו בקשר בין הזיהום לעודף בתחלואה באזור. עוד נטען כי בתקופת כהונתו נרשמות מדי שנה חריגות של אלפי אחוזים בריכוז החומרים המסרטנים באוויר.

"אחרי המקרה הזה ברור מעבר לכל ספק לכולנו שחובה להוציא את אגוד ערים חיפה מידי עיריית חיפה", טען רן מינרבי, פעיל מגמה ירוקה. "מצוי כאן ניגוד עניינים מובנה: עיריית חיפה שמקבלת כספי ארנונה מהמפעלים, היא גם הרגולטור של אותם המפעלים. אם עד היום הנחנו שבריאות הציבור נמצאת בראש סדרי העדיפויות של העירייה - אחרי האירוע הזה ברור לכולם מהם סדרי העדיפויות של העירייה והעומד בראשה".

"מיסוך קבוע מארובות בז"ן" (חן ליאופולד / פלאש 90)

לקריאת מגמה ירוקה הצטרפו גם ארגונים נוספים וסיעות נוספות במועצת העיר חיפה, שטענו כי ראש העיר מועל באמון התושבים. "אחרי שנה שבה הוא הצליח לתעתע בציבור, התגלה פרצופו האמיתי של יונה יהב", אמרה עינת קליש רותם, יו"ר סיעת 'חיים בחיפה'. אנו קוראים ליונה יהב להתפטר לאלתר מתפקידו כיור האיגוד. אנו קוראים לממשלת ישראל לתקצב מיידית את המשך המחקר", הוסיף אביהו האן, מסיעת הירוקים במועצת העיר.

"ראש העיר שכח את תפקידו"

"מדובר במעשה הטיוח החמור ביותר שזכור לי בשנים האחרונות מצד הגורם העירוני הבכיר בעיריית חיפה", טען אבי שגב יו"ר הקואליציה לבריאות הציבור. עו"ד אליס גולדמן הנמנית אף היא עם הארגון סבורה כי יהב מושפע מסדר עדיפויות שאינו מטיב עם אזרחי העיר. "פרצופו האמיתי של יונה יהב שוב מתגלה בכיעורו", אמרה. "יהב סבור שהחיים שלנו שווים כקליפת השום. הוא מתנהג כאחרון הבריונים ובדרך הוא שכח את תפקידו כמי שצריך לדאוג בראש ובראשונה לרבע מיליון תושבי חיפה".

בארגונים הירוקים רומזים כי במעשיו, דואג יהב בעיקר לבעלי ההון השולטים במפעלים המזהמים בעיר. "בנוסף למיסוך העולה כדרך קבע מארובות בז"ן, החליטה עיריית חיפה לבצע מיסוך עשן משלה ולנסות לבטל את המחקר", אמר דודי מייבלום, נציג פורום אדם סביבה במטרופולין חיפה. "הדבר יעלה לראש העיר ולפקידים במשרתם".

ראש עיריית חיפה יונה יהב מסר בתגובה כי "הסקר האפידמיולוגי שיזמנו ואנו מבצעים מעולם לא הופסק, ונתוניו, כולל חומר הגלם יועמדו לרשות הציבור באופן גלוי ובשקיפות מלאה". לדבריו, "ממשלת ישראל, עיריית חיפה, הגופים להגנת הסביבה, שר האוצר ואני מקיימים היום מדיניות שלא הייתה קיימת מאז קום המדינה. זו חובתנו, זו אחריותנו ולשם כך נבחרנו. אני הייתי זה אשר דרש לאסוף את הנתונים, לחקור אותם ולתת להם פומבי. איש לא יסתיר מתושבי חיפה את נתוני האמת, ואיש לא ימנע מאתנו להתמודד עם הבעיה באופן שקוף ופומבי".