זיהום האוויר במפרץ חיפה: רחוב אחד, עשרות חולים בסרטן

תושבי השכונה בקריית חיים שסמוכה למפעלים במפרץ חיפה לא היו זקוקים לנתונים על תחלואת הסרטן החריגה באזורם. "אנחנו חיים עם זה כבר שנים, אין כאן בניין שאין בו מספר מסויים של חולים", הם מספרים לחדשות 2. אלה הם הפנים מאחורי נתוני הזיהום החמורים

מחקר שנעשה באחרונה באוניברסיטת חיפה, שתוצאותיו פורסמו לראשונה אמש במהדורה המרכזית, חושף כי ישנם שני מוקדים מובהקים של תחלואת חריגה בסרטן: בכרמל ובקריות. אחת הסיבות האפשריות היא הקרבה של מקומות אלה לגורמי הסיכון הנמצאים באזור - מחוות מכלי הדלק ועד לתעשייה הפטרוכימית. תושבי אחת השכונות הנמצאות באזור אינם מופתעים מהממצאים, הם חיים כבר שנים עם הסכנות ועם מחלת הסרטן שמכה בהם ובקרוביהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אחי הלך בגיל 42, גיסתי בגיל 23", מספר תושב ברחוב דגניה בקריית חיים, רחוב הנמצא בסמוך למפעלים. וזה לא נעצר שם - אנשי השכונה יודעים שאין בניין מגורים שהסרטן פסח עליו. "בבניין הראשון יש לנו 17 חולי סרטן, חלק נפטרו, חלק עוד חיים. בבניין השני 12 חולים, ייתכן שהתווספו עוד אבל אני לא יודע. בבניין הזה יש 4 ובבניין אחריו 7", אומר אלברט עזימי. "אין פה בניין שאין בו מספר מסוים של סרטן".

מפרץ חיפה, ארכיון (דורית יורדן דותן)

מבט מהאוויר מראה עד כמה סמוכים בתי התושבים בקריית חיים לגורמי הסיכון - למפעלים שייתכן שמהווים את הגורם לאחוזים הגבוהים של התחלואה. בשיחה עם ד"ר עופר דרסלר, מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה במפרץ, הוא אומר: "קיבלנו דיווח על ממצאים ראשוניים, מצאו כאן אזור תעשייה אחד ששכונה אחת שקרובה אליהם - יש לה עודף תחלואה. באופן שעוד לא כל כך ברור לנו, שתי שכונות אחרות שנמצאות באותה קרבה אין להן עודף".