חברת החשמל, הזיהום והאיום

במשרד להגנת הסביבה מבקשים כבר שנים מחברת החשמל להתקין סולקנים (פילטרים) בתחנות הכוח הפחמיות כדי להפחית את רמת הזיהום באזור חדרה ואשקלון - אך שם, כך נראה, לא נענו. מנכ"ל חברת החשמל זומן לשימוע. חברת החשמל: "לוחות הזמנים שהציב המשרד להגנת הסביבה בלתי סבירים, זה פופוליזם זול"

ארכיון (חדשות 2)

האם הזיהום שמפיקות תחנות הכוח של חברת החשמל יעלה למנכ"ל בשנת מאסר? חילופי האשמות ומאבק כוחות חסר תקדים בין המשרד להגנת הסביבה לחברת החשמל, כשבלב המחלוקת עומדים הסולקנים - מעין פילטרים שהמשרד להגנת הסביבה מבקש במשך שנים מחברת החשמל להתקין בתחנות הכוח הפחמיות. אלא שבחברה, כך נראה, לא התרשמו מהאזהרות הרבות של המשרד להגנת הסביבה ואף מאיימים "להוריד את השאלטר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חשיבותם של אותם סולקנים גדולה לאין שיעור ומניתוח של המשרד להגנת הסביבה עולה כי 234 איש מתים מדי שנה באזור חדרה ואשקלון רק בשל אי-התקנת הפילטרים הללו. יחד עם זאת, על פי הנתונים ניתן לראות כי פליטות המזהמים מתחנות הכוח של חברת החשמל מכסות אזורים נרחבים בכל הארץ וגורמות לנזקים משניים.

בשל מה שנראה כמו חוסר היענות מצד חברת החשמל, החליטו במשרד להגנת הסביבה לנקוט צעד יוצא דופן ולזמן את מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך לשימוע בגין עבירה של "זיהום אוויר חזק או בלתי סביר", שהעונש עליה הוא עד שנתיים מאסר.

בלוך השיב: "זימון החברה לשימוע הינו בלתי סביר באופן קיצוני . אבקש לבטל את השימוע ולדון עמנו באופן מידי לגבי התכנית המוצעת. ללא הודעת ביטול, תתכנס הנהלת החברה לקבלת החלטה לגבי סגירת יחידה 6 (בחדרה) ואי החזרתה לפעולה - החלטה אשר עשויה להוביל להפסקות חשמל משמעותיות בצפון".

בחברת החשמל מסרו בתגובה כי "החברה פועלת בכל האמצעים שברשותה להשלים את פרויקט הפחתת הפליטות. אלא שלוחות הזמנים שהציב המשרד להגנת הסביבה בלתי סבירים. חברת החשמל העבירה לוחות זמנים חלופיים אך הפקידים במשרד העדיפו להתעלם מהם בשביל פופוליזם זול".