הפסקות חשמל ונזקים: "ייקח שעות"

הרוחות העזות והגשמים גרמו להצפות, קריסת עצים וקריעת כבלים ובערים רבות יש הפסקות חשמל נרחבות. בחברת החשמל אומרים שתיקון התקלות עלול להימשך עד הבוקר. בעקבות שיטפונות, נחסמו כל הכניסות לעיר אילת

מזג האוויר הסוער שפוקד את ישראל מביא לתקלות חשמל נרחבות מנתניה ועד באר שבע. מאות אלפים נותרו בלי אספקת זרם כבר משעות הבוקר המוקדמות והצפי לתיקון התקלות - עד לשעות הלילה המאוחרות. מחברת חשמל נמסר כי "עובדי חברת החשמל עדיין מתמודדים מהבוקר בפגיעות קשות ברשת החשמל בשל הרוחות העזות, הגשמים, סופת ברקים וקריסת עצים ברחבי הארץ שגרמו לקריעת כבלי חשמל ולהפסקות חשמל נרחבות, לסירוגין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד אמרו בחברה כי עיקר הפגיעות ברשת הן בערים נתניה, אשדוד, פתח תקווה, רעננה, חדרה, כפר-סבא, רחובות, ראשון לציון, רעננה, תל-אביב, באר-שבע והצפי לתיקון עלול להתאריך "אף לשעות הקטנות של הלילה או שעות הבוקר המוקדמות". הסיבות: פקקי תנועה, הצפות וקריסת עצים.

אחד האזורים שספג את הפגיעה הקשה ביותר הסופה הוא השרון, שם נראים עצים שקרסו כמעט בכל הערים וכבלי חשמל חוסמים מספר כבישים. תושבים בשרון מדווחים על קושי להוציא שיחות ומדווחים שהרשתות הסלולריות עובדות באופן חלקי. "לא ייאמן שכך נראים החיים בשנת 2015?", אומר רונן, תושב השרון. "מדהים מה שדקות ספורות של רוח יכולות לעשות".

משבים של 130 קמ"ש

מהשירות המטאורולוגי נמסר ששילוב של אפיק ים סוף בקרקע ואפיק בשכבות הגבוהות של האטמוספרה, בשילוב עם אי יציבות אטמוספרית ולחות, גרם לעננים מפותחים מאוד ולרוחות עזות. במקומות שונים נמדדו רוחות בעוצמה של 50-70 קמ"ש עם משבים של יותר מ-95 קמ"ש. בנמל חדרה ובמעלה הגלבוע אף דוו על רוחות בעוצמה מקסימלית של 100 קמ"ש עם משבים של 130 קמ"ש.

העננות המפותחת גרמה גם לברד במקומות שונים. במספר ערים באזור השרון דווח על כדורי ברד בקוטר של 4-5 ס"מ שגרמו לנזקים, כולל ניפוץ זגוגיות של מכוניות. כמו כן, בחלק מהמקומות נמדדו עוצמות גשם גבוהות מאוד. במעלה גלבוע ירדו 19 מ"מ של גשם בחמש דקות בלבד - עוצמה שכמוה תועד לאחרונה רק באוקטובר 1984.

כמויות הגשם עד שעה 16:00: במעלה גלבוע 37 מ"מ, בעין החורש 26 מ"מ, בכפר הירוק וביטבתה 25 מ"מ, במצפה רמון 24 מ"מ, בחדרה 22 מ"מ, בשדה בוקר 14 מ"מ, באזור הכנרת, בחיפה ובבאר שבע 8 מ"מ ובירושלים 6 מ"מ.

בשל הצטברות גשמים ושיטפונות עזים בערבה, כביש 90 נחסם לתנועה בין תמנע לבאר אורה וכביש 40 נחסם אף הוא בשל שיטפונות בין מצצפה רמון לצומת ציחר. הכניסות והיציאות מהעיר אילת חסומות.

בשל הרוחות החזקות: נפגעים ברחבי הארץ

החל משעות הבוקר החל לרדת גשם כבד במרבית חלקי הארץ. באזורים מסוימים אף ירד ברד מלווה ברוחות חזקות במיוחד. בפרדס חנה נהרג פועל בניין בן 20 מקריסת קיר ונבדק האם הדבר נגרם כתוצאה ממזג האוויר. "מתחת לבלוקים שקרסו נלכד הצעיר מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה", סיפר פרמדיק מד"א יהודה חיים שהגיע למקום. הוא פונה לבית החולים במצב אנוש אך בהמשך מת מפצעיו.

בחדרה נפצעה צעירה בשנות ה-20 לחייה באורח קשה כשעץ נפל על אוטובוס. היא פונתה לבית החולים הלל יפה. בהר ברכה שבשומרון קרס אוהל במסיק זיתים, דבר שגרם לחבלה בראשו של צעיר כבן 17. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ראשוני ופינו אותו לבית החולים בילינסון. צעירה נוספת כבת 20 שנפצעה באורח קל מאוד טופלה במקום ולא נזקקה לפינוי לבית החולים.

הרוחות העזות גרמו גם לקריסת מספר מנופים באתרי בנייה באזור השרון והמרכז, אחד מהם במגדל הנבנה בקרבת קניון עזריאלי בתל אביב, למרבה המזל האירועים הללו הסתיימו ללא נפגעים. במקביל נרשמו הפסקות חשמל בכמה מוקדים ברחבי הארץ.

בהרצליה נרשמו הצפות משמעותיות ומספר כלי רכב נתקעו בשל כך. בנתניה עלה באש עמוד חשמל סמוך לגן ילדים בעיר, ובפתח תקווה קרס עץ גבוה בשטח בית ספר - בשני מקרים שהסתיימו ללא נפגעים. הפסקות החשמל שנרשמו ברחבי הארץ ומספר מקרים של קריסת עצים צפויים לגרום לשיבושים בתנועת הרכבות, במיוחד באזור המרכז. תנועת המטוסים בשדה דוב נעצרה באופן זמני, אך בהמשך התחדשה. מזג האוויר לא צפוי להשפיע על נמל התעופה בן גוריון.

חיפה: עץ נפל על רכב

בשיחה עם חדשות 2 Online סיפרה תושבת המרכז: "הכל חשוך לגמרי, הגשם התחיל לרדת בחוזקה, אבל לא קר. זה נראה כמו גוג ומגוג". אזרח נוסף מאזור השרון סיפר: "תוך שניות התחילה כאן הצפה, שמענו רעשים חזקים וראינו שעץ קרס".

למרות מזג האוויר הקיצוני תורגש ירידה קלה בלבד בחום. הטמפרטורות החזויות להיום: בקצרין צפויות היום 30 מעלות, בצפת 25, בחיפה 29, בתל אביב 32, בירושלים 28, בבאר שבע 29 ובאילת 33 מעלות. ומה צפוי לנו בהמשך השבוע? בימים הקרובים צפוי גשם לרדת מדי פעם, מלווה בסופות רעמים. הטמפרטורות יירדו במידה ניכרת ושיטפונות ייתכנו בנחלי הדרום והמזרח.