תביעה ייצוגית: טיפולי פוריות - רק לנשים נשואות

התביעה בסך 60 מיליון שקלים הוגשה נגד בית החולים לניאדו בנתניה בטענה לאפליה, לאחר שסירב להעניק טיפולי פוריות לנשים שאינן נשואות. "התחושה היא שאתה סוג ב'", אמרה אחת הנשים שביקשו לקבל את הטיפול. בית החולים לניאדו: "פועלים לפי ההלכה". האזינו לשיחות

דינה (שם בדוי), אישה מסורתית שכבר שלוש שנים מנסה להיכנס להיריון ללא הצלחה, ביקשה לקבל לטיפול פוריות בבית החולים לניאדו בנתניה הסמוך לביתה. כשהתקשרה לקבוע את התור הופתעה לגלות שאיננה יכולה להגיע - מאחר שהיא ובן זוגה אינם נשואים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי נציגת בית החולים, לניאדו הוא מוסד דתי הפועל על פי ההלכה ועל כן אין באפשרותם להעניק טיפולים מסוג זה למי שאין בידיו מסמך רשמי ממשרד הפנים בו נרשם שהוא נשוי, בין אם בנישואים דתיים או אזרחיים. "התחושה היא שאתה סוג ב', שאתה לא שווה כלום", אמרה דינה לחדשות 2 בכעס.

כך התנהלה השיחה בין דינה לנציגת בית החולים:

דינה: אני פשוט צריכה לעבור טיפולי IVF אני והבן זוג שלי אצלכם, ורציתי לברר, אנחנו לא נשואים… יש אפשרות לעשות את זה אצלכם?

נציגת בית חולים: לא

דינה: למה?

נציגת בית חולים: אנחנו מטפלים בזוגות נשואים או שיש בניהם איזשהו הסכם... בארץ יש 26 יחידת של IVF, את מוזמנת לעשות איפה שאת רוצה. לנו יש חוקים, אנחנו בית חולים שפועל על פי ההלכה.

החודש הגישה דינה באמצעות עורכי דינה עדי ניב-יגודה וחגי קלעי תביעה ייצוגית בסך 60 מיליון שקלים נגד בית החולים לניאדו בטענה שהוא פועל בניגוד לחוק כשהוא בוחר להפלות נשים לא נשואות - למרות שהוא גוף ציבורי מובהק שמחויב להעניק שירותי בריאות שוויוניים.

"יצאתי למאבק הזה למען נשים אחרות שלא יעברו את מה שאני עברתי", היא מוסיפה. "לא ייתכן שבמדינת ישראל, בגלל מצב משפחתי יפלו אותך לרעה".

משרד הבריאות: קיימות חלופות

מבית החולים לניאדו נמסר בתגובה: "לניאדו פועל מעל 30 שנה על פי ההלכה היהודית, הווה אומר כל טיפול רפואי להצלת חיים, הקלת מכאוב, ריפוי וכו' של כל חולה ללא הבדל דת, לאום וגזע מתבצע ללא הגבלה יום ולילה כולל שבתות ומועדים כאשר גם זה על פי העיקרון ההלכתי שאפילו ספק פיקוח נפש דוחה הכל. בהתאם לעיקרון זה טיפולי פוריות מתבצעים אצלנו על פי ההלכה ולזוגות נשואים בלבד".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מדובר בבית חולים ציבורי המנוהל על ידי עמותה קהילתית. משכך איננו רואים ענין להתערב במדיניות בית החולים, בפרט נוכח העובדה כי קיימות מספר חלופות לקבלת השירות בבתי חולים אחרים המצויים במרחק סביר. יחד עם זאת - על בית החולים לוודא שהמידע אודות מדיניות זו גלוי לציבור המטופלות, על מנת שהמטופלים/ות יוכלו לבחור באופן מודע ומושכל אם לפנות לקבלת טיפול בבית החולים לניאדו או לפנות מראש לבית חולים אחר".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני