אפשר לנשום: הקלה משמעותית בזיהום

גל האבק שכיסה את ישראל בארבעת הימים האחרונים עדיין לא עבר לחלוטין, אך כבר היום הורגשה הקלה משמעותית בזיהום האוויר. מוקדם יותר היום הכריז המשרד לאיכות הסביבה כי סופת האבק היא הכבדה ביותר והארוכה ביותר שנרשמה בישראל

הקלה משמעותית. האובך בתל אביב, השבוע (חדשות 2)

אחרי ארבעה ימים בהם נצבעו שמי ישראל בגוונים חומים וצהובים ולאחר שרמת זיהום האוויר טיפסה לרמות חסרות תקדים, היום (שישי) חלה סוף סוף הקלה משמעותית. מנתוני המשרד להגנת הסביבה עולה כי הערב הורגש זיהום אוויר בדומה ל"יום אובך קל" בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתל אביב נרשמה רמת זיהום גבוהה פי שישה בלבד מהרגיל ובירושלים פי שמונה. אכן מדובר בירידה משמעותית, משום שרמת המזהמים שהורגשה השבוע באזורים מסוימים ברחבי הארץ הייתה גבוהה פי ארבעים מהרגיל, ואף יותר מכך. במודיעין נרשמו היום ריכוזי חלקיקים פי שבעה מהרגיל, בבאר שבע פי חמישה, ובאילת פי תשעה. בחיפה הורגשה רמת זיהום פי 1.5 בלבד.

"סופה חסרת תקדים" (פלאש 90 - מרים אלסטר)


מוקדם יותר היום הכריז המשרד להגנת הסביבה כי סופת האבק ששררה בימים האחרונים היא "חריגה וללא תקדים". הסערה הנוכחית חריגה גם באורכה - ארבעה ימים עד כה - וגם בעיתוי שלה, כיוון שלרוב הסופות לא מגיעות לאזורנו בסוף הקיץ.

האובך הנוכחי מיוחד גם בשל מקורו: האבק הגיע בזרימות צפון מזרחיות מהמדבר הסורי, בעוד שרוב סופות האבק שהגיעו לישראל בעונות המעבר ובחורף הגיעו מכיוון צפון אפריקה. "האבק צפוי לשקוע עד יום ראשון", הרגיעו במשרד את הישראלים שמתכננים את ארוחת החג.

גם החיות סבלו ממזג האוויר החריג (גל ביסמוט)


בשל האובך הכבד ומזג האוויר הקשה, החליטו בהתאחדות לכדורגל ובמנהלת הליגות לבטל את כל משחקי הכדורגל שתוכננו להיום - בהם שבעה משחקים בליגה הלאומית. גם משחקי הילדים והנוער מחר בוטלו. החלטה בעניין משחקי ליגת העל תתקבל מחר בשעות הבוקר.