האובך נשאר - הטיסות מתחדשות

ארקיע הודיעה על חידוש הטיסות לאילת וממנה, למרות שנמל התעופה בעיר סגור. שדה התעופה בעובדה ימלא את מקומו. מדידות המשרד לאיכות הסביבה מציגות את הזיהום לאורך 3 ימים ואלעד זוהר מסביר למה האבק לא עוזב

גם היום (חמישי) האובך ממשיך ללוות אותנו, אך עתיד לשקוע עד הערב. גם זיהום האוויר יוסיף להיות גבוה וההמלצות הן שלא לצאת החוצה או לקיים פעילות גופנית ממשיכות להיות בתוקף. מיום שלישי - אז החל אירוע מזג האוויר הנוכחי - ועד היום בשעה 08:00, נמדדו רמות זיהום אוויר גבוהות במיוחד. תרשימים של המשרד להגנת הסביבה, מערת ניטור אוויר, מתארים את רמות הזיהום בארבע תחנות מדידה ברחבי הארץ בשלושת הימים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתרשים הראשון ניתן לראות כי שיא הזיהום שנמדד בירושלים בצהרי יום שלישי הגיע לפי 173 מהערך המתקבל ביום ממוצע וצלול (כ-60 מיקרוגרם חלקיקים למטר מעוקב). לאחר מכן - נראית הירידה התלולה ביום רביעי. 

הזיהום בירושלים (המשרד להגנת הסביבה, מערכת ניטור אוויר)

במקביל, בתל אביב חלה עלייה חדה ברמת זיהום האוויר אתמול, כשהאבק שקע והתרכז בחוף ובשפלה. בתחנת ערד המזרחית ניתן להבחין בזינוק בכמות המזהמים ממש עם הגעת האובך לאזורנו מירדן.

אז למה האבק לא עוזב אותנו עדיין? 10 מדינות מושפעות מענן האבק - מטורקיה ועד מצרים ומקפריסין ועד ערב הסעודית - ואנחנו בלבו. מעט הרוחות החלשות לא מצליחות להרחיק אותו מכאן, אבל הוא בכל זאת כבר הולך ושוקע לאט לאט.

האבק הזה מכיל לא סתם חול, אלא גם מתכות וחומרים מסוכנים לנשימה כמו סיליקון, צורן, מגנזיום ואלומיניום. לכן ההמלצה היא כמה שפחות להסתובב בחוץ.

במקביל לזיהום הנמשך, גם החום הכבד נמשך. אלה הטמפרטורות החזויות להיום: בקצרין 38 מעלות, בצפת 36, בחיפה 32, בתל אביב 33, בירושלים 36, בבאר שבע 37 ובאילת 41 מעלות. עד לסוף השבוע יוסיף להיות חם מהרגיל, בשבת ובערב החג תורגש הקלה מסוימת בעומסי החום והאובך יהיה מאחורינו.

הטמפרטורות בחוץ יישארו גבוהות - בין מעלה ל-4 מעלות יותר מהממוצע העונתי. עומס החום ימשיך להיות קיצוני באזור בקעת הירדן והערבה וכבד באזורים נרחבים בארץ, בהם השפלה ומישור החוף.

היום הראשון בו נוכל ממש לחזות במעט שמש בשמיים יהיה יום שישי, אולם גם אז מזג האוויר יישאר דומה - והאבק ימשיך וישקע. הקלה בעומסי החום צפויה רק בשבת, וביום ראשון - ערב ראש השנה - מזג האוויר צפוי להיות נוח יותר.

עם הירידה הקלה באובך, מתחדשות בהדרגה הטיסות בין אילת למרכז. ארקיע וישראייר הודיעו על חידוש הטיסות משעות הצהריים. שדה התעופה בעובדה ישמש להמראות ונחיתות.