משרד הבריאות: גירעון מדאיג בפעילותן של קופת החולים

דוח מסכם לשנת 2014 של משרד הבריאות מציג נתונים מדאיגים אודות מצבן הפיננסי של ארבע קופות החולים בישראל הנמצאות בגירעון כולל של כמיליארד שקלים. החשש: אם לא יימצא פיתרון למשבר הקופות לא יעמדו בתשלומים על ימי אשפוז וסבסודי תרופות. שר הבריאות: "מדאיג מאד"

"גירעון מדאיג". אילוסטרציה (חן לאופולד)

דוח שנתי של משרד הבריאות בנוגע לפעילות קופות החולים בישראל מציג תמונה בעייתית ומדאיגה. ארבע קופות החולים בישראל - מכבי, לאומית, כללית ומאוחדת נמצאות בגירעונות של כמעט מיליארד שקלים, וגובר החשש שאם לא יימצא פתרון לבעיה ייתכנו בעיות בתשלום עבור ימי אשפוז ותרופות למבוטחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מודאגים מאוד מהגירעונות בקופות החולים שמאיימים על יציבות המערכת", אמר בתגובה שר הבריאות יעקב ליצמן. "החלטנו לא להסתפק בטיפול קוסמטי או בתגבור של הסכם הייצוב אלא לטפל באופן יסודי בתופעת המחסור במשאבים וההקצאה המעוותת".

לדבריו של ליצמן הדרך היחידה לטפל במשבר קופות החולים היא על ידי שילוב בין שינוי שיטת התקצוב של בתי החולים ועדכון מדד יוקר הבריאות והמדד הדמוגרפי. מנתוני הדוח עולה כי הקופה בעלת הגירעון החמור ביותר הינה "כללית" בעלת נתון שלילי של 523 מיליון שקלים.

ארכיון (רויטרס)

קופות החולים האחרות - "מכבי", "לאומית" ו"מאוחדת", הציגו נתונים מעודדים יותר עם עודף תקציבי, אך מצב זה התאפשר רק בזכות תמיכה ממשלתית של מאות מיליוני שקלים. מנתוני הדוח עולה כי מצבן של שלוש הקופות נמצא בשחיקה תמידית בשל גירעונות מצטברים משנים קודמות.