האובך הכבד נמשך: עד מתי נסבול?

תנאי מזג האוויר הקיצוניים יימשכו גם היום: ענני האבק הביאו לביטול טיסות פנימיות רבות עד שעות הצהריים, במשרד להגנת הסביבה מזהירים מפני חשיפה לזיהום האוויר. גם עומס החום יימשך. התחזית המלאה

האובך הכבד בתל אביב (רויטרס)

בדרך לעוד יום צהוב ומחניק: האובך שהורגש בכל הארץ במהלך היום יימשך גם היום (רביעי), וחלק מהטיסות הפנים-ארציות בוטלו בשל הראות הלקויה. במשרד להגנת הסביבה שבים ומזהירים מקשיי נשימה וקוראים לציבור להימנע מפעילות גופנית מחוץ לבית ומחשיפה מוגברת לאוויר המזוהם. על פי ההערכות, שיאה של סופת החול חלף אך זיהום האוויר ימשיך להיות גבוה בהרבה מהרגיל. לא צפויה הקלה גם בתחושת החום - הטמפרטורות יעלו מעט ויירדו רק לקראת סוף השבוע וסוף השנה העברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול טופלו מאות בני אדם על ידי מד"א בשל זיהום האוויר הכבד: 172 סבלו מקוצר נשימה, 45 התעלפו ו-94 טופלו על ידי צוותי מד"א בשל החמרה במחלות לב קיימות. רבים נוספים הובהלו לבתי החולים, ובבית החולים זיו בצפת נרשם עומס חריג. על פי מד"א מדובר בעלייה של עשרות אחוזים ביחס לימי הקיץ.

רמות זיהום האוויר הצפויות להיום (רביעי) הן פי 5 לפי 40 מיום רגיל - רמות גבוהות ומסוכנות, אך נמוכות מהשיאים שנשברו אתמול. מכיוןן שאין הרבה רוח או גשם, האבק באוויר ישקע לאט במהלך היום. הטמפרטורות הצפויות היום: 36 מעלות בקצרין, 34 בצפת, 37 בטבריה, 33 בנצרת, 32 בחיפה, 36 באריאל, 33 בתל אביב, 37 בירושלים, 38 בים המלח, 32 באשקלון, 37 בערד, 35 בבאר שבע ו-41 מעלות באילת בצהריים.

במהלך היום ישרור עומס חום כבד בכל האזורים, והאובך ישקע בהדרגה גם בחמישי. עד סוף השבוע יוסיף להיות חם מהרגיל אך בשבת צפויה ירידה בעומסי החום. לקראת ראש השנה תורגש ירידה בטמפרטורות וצפויה הקלה בעומס החום בשולחן החג.

טיסות קורקעו בשל התנאים הקשיפ (רונן פינגר)

טיסות בוטלו, ענן האבק נראה גם מהחלל

חברת ישראייר הודיעה כי בשל תחזית מזג האוויר, הטיסות המוקדמות הפנים-ארציות בוטלו עד השעה 11:00 לפחות. החברה תעמיד אוטובוסים בתשלום משדה דב לאילת ומאילת לתל אביב. גם חברת ארקיע הודיעה על ביטול הטיסות הפנים-ארציות עד השעה 13:50, והנוסעים יהיו זכאים להחזר כספי עבור כרטיסי הטיסה. במהלך היום יתקיימו בשתי החברות הערכות מצב בנוגע לראות ולתנאי הטיסה.

גם מהחלל ראו את הענן הגדול שכיסה את כל הארץ, וגם הים התיכון כוסה בעננת האבק שהגיעה ממזרח - בעיקר מסוריה וירדן. בכל 75 שנות התיעוד האקלימי לא היה גל אובך כזה בקיץ, והמומחים הסבירו כי מדובר בתופעה נדירה בעונה הזו.

"אירוע מסוג זה נחשב חריג מאד לתקופה זו של השנה", הדגישו במשרד להגנת הסביבה. ערכי זיהום גבוהים נמדדו במהלך היום בכל תחנות ניטור האוויר ברחבי הארץ, כאשר עיר הבירה הובילה את הטבלה. צוות המשרד להגנת הסביבה המליץ לאוכלוסייה רגישה בכל רחבי הארץ - חולי לב, חולי ריאות, קשישים, ילדים ונשים בהיריון - להימנע משהייה באוויר הפתוח ומפעילות גופנית מאומצת במהלך האובך.

בלבנון נהרגו שני בני אדם מהאובך

מנכ"ל מד"א אלי בין הוסיף כי "במד"א ממשיכים לשמור על כוננות בעקבות האובך וגל החום הכבד. על מנת להימנע מפגיעות בנפש אני שב ומבקש מהציבור הרחב להישמע להמלצות, לשים לב לאוכלוסייה הפגיעה יותר, הקשישים, הילדים והתינוקות, להרבות בשתייה ולהימצא במקומות מוצלים וממוזגים".

שיא בזיהום האוויר נשבר אתמול באזור ירושלים: ברגע השיא הזיהום היה פי 173 מיום רגיל. בעפולה הזיהום היה פי 60 מהרגיל ובאילת פי 33. "תישארו בבית עם מזגן, תנוחו ואל תתאמצו", המליצו אנשי מד"א. הראות הוגבלה במספר אזורים בארץ, ואזרחים התלוננו על שכבות של חול ואף הלכו עם מסכות ברחוב. גם בסוריה, ירדן ולבנון הגיע האובך ודווח על מאות פצועים ואף על שני הרוגים בלבנון.