סופת האבק נמשכת: אובך וזיהום אוויר בכל הארץ

גל האבק שהגיע מאזור סוריה יימשך גם מחר, ובכל רחבי הארץ נמדד זיהום אוויר חריג. 255 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי מצוותי מד"א - 30 מהם התעלפו. עומס במרכז הרפואי בזיו: "קיים סיכון גבוה יותר להתקפי לב אצל החולים"

סופת האבק שהגיעה לאזורנו הבוקר (שלישי) ויצרה אובך שוברת שיאים וגם גורמת לנזקים: על פי המשרד להגנת הסביבה, מדובר בסופת האבק הכבדה ביותר בחודש ספטמבר ב-15 השנים האחרונות. שיא זיהום האוויר נמדד בירושלים, וממד"א נמסר כי לפחות 255 בני אדם טופלו ברחבי הארץ - רובם מהפרעות נשימה. כ-30 מהם התעלפו בשל התנאים החריגים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורה של סופת האבק הוא בצפון מזרח סוריה והיא תלך ותדעך בהדרגה, אך גם מחר עדיין צפויים ברחבי הארץ ערכי זיהום גבוהים. "אירוע מסוג זה נחשב חריג מאד לתקופה זו של השנה", הדגישו במשרד להגנת הסביבה. ערכי זיהום גבוהים נמדדו במהלך היום בכל תחנות ניטור האוויר ברחבי הארץ, כאשר עיר הבירה הובילה את הטבלה.

רמת הזיהום בירושלים היא פי 56 ביחס ליום רגיל, ובשיא הזיהום אף הגיע לפי 171 מהממוצע היומי. בכרמיאל הממוצע היומי היה פי 15, והשיא היומי היה פי 52 מהרגיל. במודיעין הממוצע היומי היה פי 10 מיום רגיל והשיא היה פי 45 מהממוצע לעונה, וגם בבאר שבע הממוצע היומי היה גבוה בהרבה מהרגיל - פי 6 מיום ממוצע (פי 19 בשיא).

האובך שבר שיאים בירושלים (חדשות 2)

צוות המשרד להגנת הסביבה המליץ לאוכלוסייה רגישה בכל רחבי הארץ - חולי לב, חולי ריאות, קשישים, ילדים ונשים בהיריון - להימנע משהייה באוויר הפתוח ומפעילות גופנית מאומצת במהלך האובך. האובך, יחד עם עומס החום, הביא עימו גם עלייה משמעותית בכמות הנפגעים: החל משעות הבוקר המוקדמות העניקו צוותי מד"א טיפול רפואי לכ-255 בני אדם, בהם למעלה מ-145 בני אדם שסבלו מקוצר בנשימה ומהתקפי אסתמה.

למעלה מ-30 בני אדם התעלפו ולמעלה מ-80 בני אדם סבלו מהחמרה של מחלות לב. למוקדי מד"א הגיעו פניות רבות מאזרחים, ולפי אנשי המוקד מדובר בעליה משמעותית של עשרות אחוזים בהשוואה לשאר ימי הקיץ.

מנכ"ל מד"א אלי בין הוסיף כי "במד"א ממשיכים לשמור על כוננות בעקבות האובך וגל החום הכבד. על מנת להימנע מפגיעות בנפש אני שב ומבקש מהציבור הרחב להישמע להמלצות, לשים לב לאוכלוסייה הפגיעה יותר, הקשישים, הילדים והתינוקות, להרבות בשתייה ולהימצא במקומות מוצלים וממוזגים".

"סיכון גבוה יותר להתקפי לב"

במרכז הרפואי זיו בצפת טופלו כבר משעות הלילה 30 חולים כרונים ואסתמטיים, לאחר שחשו קשיים בנשימה. חדר המיון במרכז עמוס באופן חריג כבר משעות הבוקר: שלושה חולים אושפזו במצב קשה, ותלמיד כיתה א' בן שש וחצי הובא למרכז עם קשיי נשימה ונזקק לטיפול בחמצן. 

ד"ר יוסף נביה, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי זיו אמר כי "הזיהום על ידי האבק וחלקיקי החול עלול לגרום ללחץ דם גבוה, קשיים במערכת הנשימה, כולל הפרשת כיח כתגובה אלרגית לאבק בכלי הנשימה. כמו כן ייתכן שיעול, כאבי ראש, התקפי אסטמה ואף צריבה בעיניים".

"עקב מחסור בחמצן, פועל הלב בקצב מואץ ולחולי לב הסובלים מהיצרות של כלי הדם קיים סיכון גבוה יותר להתקפי לב", הוסיף ד"ר נביה. "פעימות הלב המוגברות מביאות גם לתחושה כללית לא טובה לחולים אלו".