כך נראה ענן האובך שכיסה את ישראל - מהחלל

ענן האבק העצום תועד על ידי לוויין של נאס"א מגובה 800 קילומטרים בתמונות מרהיבות. בירושלים, בחיפה ובכינרת לא רואים ממטר, המשרדים הממשלתיים מזהירים מחשיפה לאבק ובשדה התעופה של אילת השביתו את הפעילות. החזאים מופתעים מהופעת האובך הכבד דווקא עכשיו

האובך מגובה 800 קילומטרים (נאס"א)

ענן האבק שמכסה ומטריד את ישראל והסביבה תועד על ידי לוויין של סוכנות החלל האמריקנית מגובה 800 קילומטרים. בתמונה שצילם הלווין "מודיס" ניתן לראות את העננה, שנעה אלינו מכיוון ירדן וסוריה והשאירה רבים בתוך הבתים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האובך הכבד ממלא את האטמוספירה מהקרקע ועד גובה של 600 מטרים ומכסה את כל שטח ישראל, צפון סיני וחלק מירדן. ריכוז האובך, בשילוב שיעור הלחות הגבוה יצרו יחד נפח גדול של אבק בשמיים ולכן ענני האבק מכסים גם את אור השמש.

בירושלים נמדד זיהום אוויר גבוה פי 140 מאשר ביום בהיר, בנגב פי 51 ובגליל המערבי פי 32. "גל האובך מתקדם מערבה, ואנחנו כבר רואים עלייה בריכוזים באזור חיפה שבצפון ובאזור אילת שבדרום", מסבירה הממונה על המערך הארצי לניטור אוויר במשרד להגנת הסביבה, לבנה קורדובה-ביז'ונר.

חיפה - לפני ואחרי ענן האבק (חדשות 2)

"קיבלנו עדויות לכך שבאזור סוריה ובצפון ירדן יש ריכוזים גבוהים כבר מאתמול וזו סופה שהגיעה למעשה משם. מדובר בזיהום הגבוה פי כמה מזה שנגרם לאחר מדורות ל"ג בעומר".

מדובר בתופעה האופיינית בעיקר לעונות מעבר ואינה שכיחה כל כך בעונת הקיץ. רוב האובך מרוכז בינתיים בשכבות הגבוהות של האטמוספירה ולא בגובה הנשימה, לכן בהרים זיהום האוויר גבוה יותר מאשר באזור החוף.

ירושלים בצהוב (חדשות 2)

בשל האובך הסמיך שדה התעופה של אילת הפסיק את הנחיתות וההמראות. במשרד להגנת הסביבה ממליצים להימנע משהייה ממושכת בחוץ ומפעילות גופנית מאומצת במיוחד לחולי לב וריאות, קשישים, ילדים ונשים בהריון.

במד"א אומרים "אנו עומדים בהיערכות מיוחדת על מנת להעניק טיפול רפואי לנפגעים שעשויים לסבול מהחום וגם מהאובך והאבק שפוקדים את הארץ מהלילה", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין. "אני קורא לכולם להישמע להמלצות מד"א בכדי למנוע פגיעות בנפש". האובך צפוי להימשך עד שעות הערב והלילה, אבל גל החום שמלווה אותו יישאר איתנו עד סוף השבוע.