בדיקת שתן? כלבים מריחים סרטן טוב יותר מאשר מעבדה

ניסוי חדש בבריטניה מעורר עניין רב: אחרי מספר ניסיונות מוצלחים, בהם זיהו כלבים את סרטן הערמונית באופן מדויק יותר מבדיקות מעבדה, החליט ארגון הבריאות הבריטי הלאומי לערוך ניסוי קליני רחב היקף בנושא

לא רק נובחים ומרחרחים - אלא גם מצילים חיים? ארגון הבריאות הבריטי הלאומי החליט לבצע ניסוי קליני רחב ממדים על חוש הריח של הכלבים, על מנת לבחון את יכולתם להריח סרטן - במלוא מבן המילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לכלבים יש חוש ריח פנטסטי: יש להם 300 מיליון קולטני חישה, בעוד שלבני האדם יש 5 מיליון בלבד", סיפרה מנהלת המחקר לשימוש בכלבים ברפואה בבריטניה ד"ר קלייר גייסט. "הם מצטיינים באיתור ריחות קלושים". למעשה, אפו של כלב רגיש פי 10,000 מאפו של בן אדם.

את הניסוי הראשון ערכו בבריטניה על ריח של סרטן הערמונית, כאשר ביותר מ-90% מהמקרים הצליחו כלבים לזהות במהירות לוחית אחת מתוך 12 שעליה טופטפו מספר טיפות שתן של אדם הסובל מהמחלה, לעומת אלה שטופטף עליהן שתן של אנשים בריאים. זוהי תוצאה מדויקת בהרבה מבדיקות מעבדה. "להרבה מחלות יכולה להיות חתימה כימית", הסבירה מנהלת מחקר בבית החולים מילטון קייס הבריטי רואנה פלטשר. "ובמקרה כזה ניתן להשתמש בכלבים כדי לאתר מחלות נוספות בעלות חותמת כימית".

אך כישורי הזיהוי של הכלבים לא מסתיימים בסרטן הערמונית: ד"ר גייסט טוענת כי חייה שלה עצמה ניצלו הודו לחוש הריח של כלבתה דייזי, שאותתה לה כי משהו אינו כשורה בחזה שלה. "היא קפצה ודחפה אותי כל הזמן, התנהגות מאוד בלתי רגילה", שיחזרה. "הדבר הוביל אותי למצוא גוש בחזה. העובדה שדייזי הצילה את חיי רק גרמה לי להיות יותר בטוחה בכך שיחד עם הכלבים נצליח לחולל שינוי בחייהם של בני אדם אחרים".