סוף אוגוסט: פחות מ-30% מהחופים בישראל נקיים

נתוני מדד ניקיון החופים המעודכן של המשרד להגנת הסביבה המתפרסמים לראשונה בחדשות 2 Online מציגים עלייה במספר החופים המלוכלכים לקראת סוף החופש הגדול. היכן המלוכלכים ביותר והיכן הנקיים? בדקו את החוף שלכם

ממצאים מדאיגים בביקורת (דובר המשרד להגנת הסביבה)

החופש הגדול נתן את אותותיו בחופי ישראל: גם השבוע המשרד להגנת הסביבה סקר את ניקיון החופים הלא מוכרזים בארץ - ואנו מפרסמים לראשונה את הממצאים המעודכנים בחדשות 2 Online. מהדוח עולה כי פחות מ-30% מהחופים בארץ מוגדרים כנקיים או נקיים מאוד - ירידה חדה של של כ-10% בתוך שבועיים. עם זאת, מספר החופים שהוגדרו "מלוכלכים מאוד" נמצא בירידה בשבועיים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

41.5% מהחופים מוגדרים במצב ניקיון "בינוני" שטעון שיפור. החופים המלוכלכים והמלוכלכים מאוד מהווים כ-20% מכלל החופים בארץ (מתוכם 1.5% מלוכלכים מאוד).

לצפייה בדוח המלא לחצו כאן

הבדיקה בוצעה על ידי מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה. הבדיקה כוללת את החופים שאינם מוכרזים, כלומר אלה שאין בהם שירותי הצלה - מדובר ברוב רצועת החוף של ישראל. במשרד להגנת הסביבה ציינו כי הרשויות המקומיות אחראיות לניקיון החופים.

יש להדגיש כי מדובר במדד שבודק את נקיון החוף ולא את מצב זיהום המים. הסוקרים שיבחו את תל אביב ואשדוד וציינו כי "כל החופים בערים אלו נקיים מאוד". לעומת זאת, בעכו ובגן רווה החופים הוגדרו כמלוכלכים במיוחד.

כך נראה החוף הצפוני (המשרד להגנת הסביבה)

אילת עדיין "מככבת" בדירוג

שבעה קטעי חוף הוגדרו כנקיים מאוד: חוף הצוק בת"א, חוף תל ברוך בתל אביב, גן לאומי שפך נחל שורק, גן לאומי פלמחים, חולות פלמחים - שטח אש ואשדוד צפון, ניצנים - אשדוד דרום. 

לעומת זאת, בתחתית הטבלה נמצאים שישה חופים "מלוכלכים מאוד" - שבי ציון, עכו צפון, קריית חיים, נווה ים, חולות פלמחים גן רווה וחוף המגדלור באילת.

במשרד הסבירו כי מגמת הירידה בנקיון החופים נמשכת, ולמרות שיפור במצב החופים באילת היא עדיין "מככבת" בדירוג - ככל הנראה בשל עומס הנופשים בחופשת הקיץ. במשרד שיבחו את פעולת עיריית אילת, וקראו לציבור להשתתף במבצע הארצי לניקיון החופים ב-18-19 בספטמבר, שייערך מראש הנקרה ועד אילת כחלק מיום ניקיון החופים הבינלאומי ה-30.

עוד ציינו במשרד כי סערת הקיץ הוציאה הרבה פסולת מהים התיכון, אך זה לא הגורם העיקרי לפסולת בחופים. "נופשים שמשאירים אחריהם פסולת ורשויות מקומיות שלא מנקות את החופים כנדרש הם עדיין הסיבה ליותר ויותר חופים שנמצאו מלוכלכים", נכתב בדוח. למועצה האזורית חוף הכרמל הוצאה התראה לפני צו ניקוי הגין ערמות פסולת רבות שלא מנוקות ביציאות מהחופים.