חשד לחומר מסרטן במשרד, 200 פונו

קומת המשרדים היפה והמשופצת של החברה למתנ"סים בלוד עומדת שוממה, למרות הכסף הרב שהושקע בה. 200 עובדים נשלחו לחופשה, אחרים נשלחו לעבוד מהבית, אחרי שהתלוננו על כאבי ראש וצריבות בעיניים. מסתבר שחומר החשוד כמסרטן נמצא במשרדי הבניין

לקומת המשרדים החדשה והמשופצת של החברה למתנסים בלוד עברו לפני כחצי שנה 200 עובדים. בעשרת הימים האחרונים שומם המקום כמעט לחלוטין. "אנחנו כרגע בתוך תהליך של בדיקה של איכות האוויר", הסביר מנכ"ל החברה, רז פרויליך, לחדשות 2. "יש חשד לחומר שהוא מעל התקן ואנחנו בודקים אותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מעדויות של עובדי החברה שהגיעו לחדשות 2 עולה כי כמה ימים אחרי ש-200 העובדים נכנסו למשרדים החדשים, החלו רבים מהם לחוש צריבות בעיניים, כאבי ראש חזקים ועייפות. לאחר תלונות רבות להנהלת החברה, נערכה בדיקה של חברה לזיהום אוויר שגילתה רמה גבוהה של פורמלדהיד, הידוע כחומר מסרטן.

מעדויות העובדים עולה שאחרי הבדיקה הראשונה התקינו מנהלי החברה מספר מפוחים במשרדים אבל הצריבות וכאבי הראש לא פסקו. העובדים טוענים שממצאי הבדיקה השנייה שנעשתה במשרדים גילו שהחומר המסוכן נמצא ברמה עוד יותר גבוהה מהבדיקה הראשונה.

"יש חומר שנקרא פורמלדהיד בריכוז גבוה ממה שהיה צריך להיות ואנחנו מטפלים בזה", אמר פרויליך. "מה החומר הזה עושה? יש לו כל מיני דברים, יש לו גם חשד, יש גם נושא של סרטן שיש לו פוטנציאל סרטני".

"מעריכים שהעובדים ישובו בשבוע הקרוב"

לפני עשרה ימים הודיע המנכ"ל לעובדים שהם לא יכולים להגיע למשרדים בלוד. חלקם התבקשו לעבוד מהבית וחלקם הוצאו לחופשה. "העובדים יצאו לחופשה מרוכזת ואנחנו עכשיו מקווים שנסיים את התהליך והעובדים יחזרו לעבוד", הוא טען.

רגע לפני תחילת שנת הלימודים ועדיין לא ברור מתי ישובו למשרדיהם 200 עובדי החברה למתנ"סים הממומנים על ידי כספי הציבור.

מהחברה למתנ"סים נמסר בתגובה: "בעקבות מספר תלונות של עובדים נערכה בדיקה שממצאיה הצביעו על חריגה משמעותית מהתקן של פורמלדהיד. לאחר פנייה למשרד להגנת הסביבה עלו ספקות בנוגע למהימנות הממצאים, אך בכל זאת הוחלט שהחל ב-9 בחודש עובדי המטה יעבדו מהמרכזים הקהילתיים, או מהבית, ובנוסף ייצאו לחופשה מרוכזת בת ארבעה ימים, מחציתה על חשבון המעסיק. אנו פועלים בהתאם להמלצות ומעריכים שבשבוע הקרוב ישובו העובדים למשרדים".

מבעלי הבניין, מרחב זוארץ, נמסר בתגובה: "החברה הבודקת אינה חברה מוסמכת ומבדיקה שנערכה ביוזמתי ועל ידי חברה מוסמכת נמצאו ערכים אשר ברובם נמצאים בתחום התקן ובכל מקרה לא הייתה חריגה משמעותית מהתקן התעסוקתי".