יו"ר ההסתדרות הרפואית עונה לארדן: "מחבלים ברחובות בגללנו? זו הסתה"

הסערה סביב שובת הרעב מוחמד עלאן נמשכת: לאחר שהשר גלעד ארדן האשים את ההסתדרות הרפואית והעומד בראשה בשחרורו של העציר, אומר ד"ר ליאוניד אילדמן כי מדובר בהסתה פרועה. "הזנה בכפייה היא עינוי, לא יגררו אותנו לזירה הפוליטית"

אידלמן וארדן, ארכיון (רויטרס)

השר לביטחון פנים גלעד ארדן תקף אמש חזיתית את יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן כשטען שהעמדה לפיה אין להזין בכפייה את שובת הרעב מוחמד עלאן היא שהביאה להחלטה להקפיא את מעמדו כעציר מנהלי. בשיחה עם חדשות 2 Online עונה היום (חמישי) אילדמן לדברים וטוען כי מדובר בהסתה פרועה נגדו ונגד ההסתדרות הרפואית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי אידלמן, לא ניתן לשנות את העמדה של הרופאים לפיה הזנה בכפייה היא עינוי ולכן לא תתבצע על ידם. "מנסים לגרור את הרופאים לתחום הפוליטי, אסור לרופאים להיכנס לאזורים שאינם רפואיים", הדגיש אילדמן. לדבריו, כל ניסיון להתערב בעבודתם של הרופאים הוא פסול מיסודו.

בפוסט שפרסם אתמול השר ארדן הוא טען כי ההחלטה של ההסתדרות הרפואית והעומד בראשה מובילה בסופו של דבר לשחרור מחבלים. על כך אומר אילדמן היום כי "אני רואה בזה הסתה נגד ההסתדרות הרפואית ונגדי באופן אישי. הרחובות יתמלאו במחבלים בגללי? זו הסתה פרועה מצד השר".

המחאה לשחרור עלאן, ארכיון (רויטרס)

הרופא הבכיר שב והדגיש כי הזנה בכפייה היא מהלך שמנוגד לאתיקה הרפואית. "להכניס זונדה לקיבה של אדם שמתנגד זה עינוי של ממש וגם יכול להסתבך, צריך בשביל זה גם להצמיד אותו למיטה במשך שבועות כדי שהתרופות שנותנים יעברו", הסביר אידלמן. "כל זמן שהם מתנגדים לטיפול אסור לנו לפעול".

אידלמן משבח את הרופאים בבית החולים ברזילי שטיפלו בשובת הרעב מוחמד עלאן. "הם פעלו למופת, גם מבחינה אתית וגם מבחינת המסירות", הוא אומר ומדגיש: "העמדה שלנו היא עקרונית, רפואית ואתית - היא לא תשתנה לפי מספר שובתי הרעב".

יו"ר ההסתדרות הרפואית התייחס גם לחוק "מניעת נזקי שביתת הרעב", שהממשלה מנסה לקדם ולמעשה נועד לאפשר הזנה בכפייה לאסירים ולעצירים. לדבריו, לא ניתן לדעת מה יעלה בגורל החוק, אך המהלך מהווה אות קלון למדינה. הוא טען כי הרופאים ימשיכו לציית לקוד האתי שלו הם אמונים ולהימנע מהכנסת פוליטיקה לזירה הרפואית.