אמצע אוגוסט: 60% מהחופים מלוכלכים

נתוני מדד ניקיון החופים המעודכן של המשרד להגנת הסביבה המתפרסמים לראשונה בחדשות 2 Online מציגים עלייה במספר החופים העמוסים בפסולת באמצע אוגוסט. היכן המלוכלכים ביותר והיכן הנקיים? בדקו את החוף שלכם

ממצאים מדאיגים בביקורת (המשרד להגנת הסביבה)

באיזה חוף מומלץ לבלות והיכן תהיו מוקפים בשקיות זבל? המשרד להגנת הסביבה סקר את ניקיון החופים הלא מוכרזים בארץ - ואנו מפרסמים היום לראשונה את הממצאים המעודכנים בחדשות 2 Online. מהדוח עולה כי רק 39% מהחופים בארץ מוגדרים כנקיים או נקיים מאוד - ירידה של 2.5% בתוך חודש, לעומת 60% מהחופים שנחשבים למלוכלכים. כל הפרטים שכדאי לקרוא לפני שאורזים צידנית וכובע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתחילת הקיץ והחופש הגדול חלה עלייה של 4% במספר החופים המזוהמים מאוד. 34% מהחופים מוגדרים במצב ניקיון "בינוני" שטעון שיפור. החופים המלוכלכים והמלוכלכים מאוד מהווים 26% מכלל החופים בארץ (מתוכם 11% מלוכלכים מאוד).

לצפייה בדוח המלא לחצו כאן

אילו חופים נמצאים בראש הטבלה? (צילום: רויטרס, עיבוד: חדשות 2)

המדד, שנערך מדי שבוע, בוצע על ידי מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה. הבדיקה כוללת את החופים שאינם מוכרזים, כלומר אלה שאין בהם שירותי הצלה - מדובר ברוב רצועת החוף של ישראל. במשרד להגנת הסביבה ציינו כי הרשויות המקומיות אחראיות לניקיון החופים.

יש להדגיש כי מדובר במדד שבודק את נקיון החוף ולא את מצב זיהום המים. הסוקרים שיבחו את תל אביב וציינו כי "כל החופים בעיר נקיים מאוד". הרצליה, אשדוד ובאר טוביה קיבלו גם הן ציון לשבח על חופים נקיים בתחומם.

4 חופים באילת מזוהמים מאוד

שישה קטעי חוף הוגדרו כנקיים מאוד: חוף הצוק בתל אביב, שפך נחל שורק, גן לאומי פלמחים, חוף תל ברוך, שטח האש בחולות פלמחים וחוף ניצנים - אשדוד דרום.

לעומת זאת, בתחתית הטבלה נמצאים שבעה חופים "מלוכלכים מאוד" - רובם באילת: חוף מפרץ השמש, חוף חברת חשמל, חוף השמורה הדרומית ודג סוף מהעיר הדרומית הוגדרו כמזוהמים. גם חולות פלמחים, שלפני חודש מצב הניקיון בהם הוגדר "בינוני", הפכו בחודש האחרון למזוהמים מאוד.

זהירות, חופים מזוהמים (צילום: רויטרס, עיבוד: חדשות 2)

התחזית לימים הקרובים: ים גלי, חם והביל במישור החוף

שני חופים נוספים שכדאי להתרחק מהם בשלב זה, על פי הממצאים, הם שבי ציון ומעגן מיכאל. חוף מעגן מיכאל התחיל את הקיץ במצב נקי, וכעת - בעקבות ריבוי המבלים והמבקרים - הוא מוגדר כ"מלוכלך מאוד".

היום יטפסו הטמפרטורות, יורגשו עומסי חום קיצוניים בכל רחבי הארץ ובפנים הארץ ובהרים ייעשה שרבי. לאורך החוף יהיה הביל וינשבו רוחות חזקות. ההקלה תגיע רק בהמשך השבוע, אז תורגש ירידה הדרגתית בטמפרטורות.

אחוזי הלחות היום בחוף יעמדו על 60%, בשפלה 50%, בהרים 40%, ובדרום הארץ - 20%-30%. הים יהיה גלי, עם גלים שיגיעו עד לגובה 50-80 סנטימטרים, אך בשל החום הכבד מומלץ להימנע מחשיפה ממושכת לשמש במהלך שעות היום.