שרב כבד: כך תצליחו למנוע מכות חום

הטמפרטורות הגבוהות, בשילוב עם אחוזי הלחות יוצרים ברחבי הארץ עומסי חום כבדים למדי. גל החום שהחל בשבוע שעבר כבר גבה קורבנות בנפש וההקלה צפויה רק בעוד מספר ימים. ד"ר גל גרוס מחדר המיון בביה"ח בילינסון מסביר כיצד תזהו את התסמינים למכת חום או להתייבשות ומתי יש להגיע מיד למיון. כל התשובות

כיצד מתמודדים עם מכת חום? (פלאש 90 - איסאם רימאווי)

גל החום השורר בימים האחרונים ברחבי הארץ, גרם למספר רב של נפגעים ואף לאבדות בנפש. בבתי החולים קוראים לאזרחים הרבים לשים לב לתסמינים להתייבשות או למכות חום ובמידת הצורך להגיע לחדרי המיון. איך תזהו את התסמינים? מתי יש לפנות לחדרי המיון? כיצד ניתן להימנע ממכת חום קטלנית? ד"ר גל גרוס מחדר המיון בבית החולים בילינסון שבפתח תקווה, עונה על השאלות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מה ההבדל בין מכת חום להתייבשות?

מכות חום נגרמות מחשיפה ממושכת לחום גבוה. ישנן מכות חום שהן נחלתן של אוכלוסיות מסוימות כמו ילדים, קשישים, נכים, ואנשים שמרבית עבודתם היא בטמפרטורה גבוהה, שמערכות ויסות חום הגוף שלהם אינן מתפקדות כראוי. סוג אחר של מכות חום הוא כאלו הנגרמות במאמץ. זהו מצב שנפוץ בעיקר בקרב חיילים וספורטאים שמבצעים מאמצים בעומס חום שאינו מתאים לפעילות, דבר שמעלה משמעותית את חום הגוף עד כדי גרימת נזק.

לעומת מכת החום, התייבשות נגרמת מאיבוד נוזלי הגוף. התייבשות יכולה להתרחש לצד מכת חום, או בלעדיה.

לפנות למיון במידת הצורך (חדשות 2)

אילו אוכלוסיות נמצאות בסיכון למכות חום ולהתייבשות?

אנו רואים בזמנים של עומסי חום כבדים כמו השבוע, אוכלוסיות מגוונות המגיעות למיון עקב מכות חום והתייבשות. באופן כללי, אנשים מבוגרים, ילדים, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות, נכים, וכן אנשים העוסקים בפעילות ממושכת בטמפרטורות גבוהות.

מהם התסמינים להתייבשות או למכת חום?

התסמינים של מכות חום והתייבשות הינם צימאון מוגבר, יובש בפה, שתן מרוכז וכהה, עור יבש או קר ולח, דפיקות לב מהירות, תשישות וכאבי ראש.

מתי יש לפנות למיון?

במצבים שבהם של טשטוש הכרה, איבודי הכרה, פרכוסים, דפיקות לב מהירות יחד עם סחרחורות בלבול, יש לפנות מיידית לחדר המיון הקרוב.

להימנע משהייה ממושכת בשמש (רויטרס)

כיצד ניתן להימנע מהתייבשות וממכת חום?

ככלל, יש להקפיד על שתייה מרובה. עניין זה נכון גם לאנשים הנמצאים במקומות ממוזגים. יש להימנע ממאמצים פיזיים מיותרים ולהתאימם לעומס החום הכבד.

כמו כן, אם נמצאים בחוץ, יש לשהות במקום מוצל, לחבוש כובע ולעצור את הפעילות. במקרים שבהם מופיעים סימנים להתייבשות או למכת חום אין ליטול תרופות להורדת חום. מקרים קשים של התייבשות עלולים להסתיים במוות ולכן חשוב להקפיד על הכללים ולפנות לחדר המיון במידת הצורך.