דן מת ממכת חום: "חלם לשרת"

הטמפרטורות הקיצוניות הפכו קטלניות: דן סלע, בן 18 מעפולה שהתגייס רק לפני כשלושה שבועות, התמוטט בסיור צבאי. קצין בדרגת אל"מ יתחקר האירוע. היום: פועל נפגע קשה. אמש: תינוקת פונתה במצב אנוש, אביה במצב בינוני

עומסי החום הכבדים השוררים ברחבי הארץ גובים קורבנות: דן סלע, חייל בן 18 מעפולה, שהיה בסיור לימודי של צה"ל בעיר העתיקה בירושלים פונה היום (שלישי) במצב אנוש לבית החולים כתוצאה ממכת חום, כשחום גופו עמד על 42 מעלות. לאחר מאבקים על חייו, בבית החולים נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפקד זרוע היבשה אלוף גיא צור, מינה צוות חקירה בראשות קצין בדרגת אלוף משנה על מנת לתחקר באופן מעמיק את נסיבות מותו של החייל - כשלושה שבועות בלבד לאחר גיוסו. כמו כן הרמטכ"ל גדי איזנקוט את כלל המפקדים בצה"ל לשוב ולחדד את הנהלים בנוגע לפעילות בעומס חום.

"קיבלתי טלפון בסביבות 14:30 שבישר לי על כך שדן התמוטט וחרב עליי עולמי", סיפר לוי גבעון, סבו של דן. "פרח של ילד. החלום שלו היה להיות בצבא, לשרת את העולם. הייתי הסנדק שלו. זה גם אחריות, וגם הרבה כבוד. ליוויתי אותו בבר המצווה, טיילנו בעיר העתיקה בירושלים וכנראה נסגר לו אולי שם מעגל".

הסב סיפר כי דן למד בבית הספר במזרע, והיה מאוד קשור לחבריו. "הוא קפץ כיתה, ניצל את השנה ללימוד גרמנית, ושימש כמאמן כדורסל לילדים. כשהעברנו את הבשורה לאביו, הוא אמר: 'איך אני אחיה עכשיו בלעדיו?'. זאת השאלה של כולנו".

"אני מאמין שכל מה שהוא עשה היה בהסכמתו מתוך רצון לשרת", הוסיף. עם ההודעה על דבר מותו, החליטה משפחתו של דן לתרום איבריו.

ואדי קלט: 5 מטיילות חולצו

מוקדם יותר חילצו אנשי יחידת החילוץ "מגילות" חמש מטיילות ששהו באזור ואדי קלט בו נמדדו 41 מעלות. המטיילות נזקקו לטיפול רפואי כתוצאה מהתייבשות. שתיים מהמטיילות פונו במצב בינוני ומטיילת נוספת במצב קל-בינוני לבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים. שתי מטיילות נוספות שנפגעו באורח קל התפנו עצמאית לבית החולים.

במהלך היום הוזעק צוות מד"א למפעל במעלה אדומים לאחר שפועל בן 59 התמוטט כתוצאה ממכת חום. הפועל, שנפגע אנושות, פונה אף הוא לבית החולים הדסה הר הצופים.

אמש פונתה בת שנה לבית החולים זיו בצפת לאחר שהתייבשה במהלך טיול עם משפחתה בעמק החולה בצפון. התינוקת הובאה לבית החולים ללא הכרה במצב אנוש, עם חום גוף גבוה מ-42 מעלות, כשהיא סובלת ממכת חום קשה, התייבשות וקריסת מערכות כוללת. היא אושפזה במחלקת טיפול נמרץ ילדים כשהיא מורדמת ומונשמת, עם תמיכה בכל מערכות הגוף החיוניות.

בית החולים זיו בצפת, ארכיון (חדשות 2)

"הימנעו מיציאה לטיולים"

ד"ר יורי וינר, מנהל מחלקת טיפול נמרץ ילדים בבית החולים, סיפר כי התינוקת עברה החייאה ממושכת, קיבלה עירויי נוזלים ותרופות לתמיכה בפעולת הלב ולחץ הדם. האב אושפז במצב בינוני כאשר הוא סובל מהתייבשות ומטופל בעירויי נוזלים.

מבדיקת נסיבות המקרה עולה כי המשפחה, מאזור הדרום, יצאה אתמול לטיול בשעות אחר הצהריים באזור עמק החולה. לדברי האם, הם הקפידו על מנוחה ושתייה, אך לאחר מספר שעות היא נאלצה להזמין סיוע כאשר הבחינה כי התינוקת אינה מגיבה וגם האב חש ברע והתעלף.

סופ"ש: הכבדה נוספת בעומס החום (חדשות 2)

בעקבות המקרה, קוראים בבית החולים למשפחות ולצעירים להימנע מטיולים במהלך ימי השרב השוררים בארץ. "טיולים בשטח במזג האוויר השרבי אותו אנו חווים בימים האחרונים הינם מסוכנים, גם אם מקפידים על שתיה מרובה ואמצעי הגנה מהשמש. אנו ממליצים להימנע מיציאה לשטח בשרב כבד, דבר העלול להסתיים בהתייבשויות ומכות חום קשות, בעיקר בקרב ילדים ותינוקות, כמו במקרה זה" אמר ד"ר וינר.