בעקבות החשיפה - סגן שר הבריאות החליט: "לא נשמיד יותר מנות דם בלי בדיקה"

תרומת הדם של קצין צה"ל הושמדה לאחר שהתקבל מידע לגבי נטייתו המינית. בעקבות פרסום המקרה בחדשות 2 Online, הגישה ח"כ יחימוביץ' שאילתה לסגן שר הבריאות, שהחליט על שינוי נהלים. מעתה הנושא יתברר עם התורם ואם יתגלה כי הדיווח אינו נכון, תועבר המנה לעירוי לחולים. ההצעה תוגש לאישור בקרוב

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן החליט על שינוי המדיניות הקובעת כי יש להשמיד מנות דם של תורמים שנמסר לגביהם מידע מגורם שלישי על נטייתם המינית. ההחלטה מגיעה בתגובה לשאילתה שהגישה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' בעקבות הפרסום בחדשות 2 Online אודות קצין צה"ל שמנת הדם שלו הושמדה בנסיבות אלה, מבלי שהנושא נבדק עמו. "הוכנה הצעה לשינוי הנוהל כך שהמנה תישמר, וככל שיתברר בפגישה עם התורם שאין אמת בדיווח היא תסופק לעירוי לחולים", הסביר ליצמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרשה נחשפה כאן בחודש מאי האחרון, במסגרתה תרם הקצין דם בבסיס שבו הוא משרת. ימים ספורים לאחר מכן קיבל מכתב ממגן דוד אדום, שבו נכתב כי "הגיע אלינו מידע מצד שלישי המרמז על כך שאחד מהסעיפים בשאלון תורם הדם חל עליך ומונע מאיתנו שימוש במנת הדם שתרמת". לאחר שהתקשר לבנק הדם גילה לתדהמתו כי מנת הדם שלו הושמדה, זאת בהתאם לתקנה שמי שקיים יחסי מין עם גברים משנת 1977, לא יכול לתרום דם. הקצין טען בתוקף כי לא קיים יחסים עם גברים.

בפנייתה של יחימוביץ' לסגן שר הבריאות, היא ביקשה לבדוק את מדיניות קבלת הדיווחים בנוגע לתורמים ולגבי הסיבה בגינה התרומה של הקצין הושמדה, עוד בטרם הדבר נבדק עמו. "במקרים אלה, לאור קיומו של ספק, יש צורך לערוך בירור, ואין לעשות שימוש במנה עד להתרת הספק", הסבירו במשרד הבריאות בתשובתם. "אם יתברר במהלך הבירור כי לא התקיים האמור...אז הספק יותר".

על פי הנהלים הנהוגים כיום, אין להשתמש במקרים מסוג זה במנת הדם שכבר נתרמה ויש להשמידה. במשרד הבריאות הסבירו שכחלק מהמקרה הנוכחי, הוכנה בשירותי הדם הצעה לשינוי הנוהל כך שמנה מתורם שהתקבל עליו מידע מגורם שלישי תישמר והמכתב לתום יישלח באופן מיידי. "ככל שיתברר בפגישה עם התורם שאין אמת בדיווח, ניתן יהיה לספק את המנה לעירוי לחולים כל עוד לא פג תוקפה", הדגיש סגן שר הבריאות.

ההצעה לשינוי המדיניות תוגש לאישור הוועדה המייעצת בישיבתה הקרובה בסוף החודש ובהמשך לאישור משרד הבריאות.

יחימוביץ', ארכיון (פלאש 90)

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני