חם, חם, חם: 70% לחות בחוף, 37 מעלות בירושלים

גל החום החריג שמלווה אותנו מסוף השבוע האחרון עדיין כאן. למרות שהיום הטמפרטורות ירדו מעט, בזכות השילוב עם אחוזי הלחות הגבוהים, עומס החום יוסיף להיות כבד עד קיצוני ברוב אזורי הארץ. התחזית המלאה

גל החום החריג ממשיך ללוות אותנו ומורגש בכל הארץ, כשהקלה נראית באופק רק לקראת יום חמישי. היום (שני) יוסיף להיות חם מהממוצע עד שרבי ועומס חום כבד עד קיצוני ישרור ברוב חלקי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבוקר תורגש לחות רבה לאורך החוף ויהיה הביל, כשאחוזי הלחות ינועו בין 65% ל-75%. למרות שהטמפרטורות יירדו מעט, בזכות השילוב עם אחוזי הלחות עומס החום יוסיף להיות כבד. במזרח הארץ ובדרומה ייתכן גשם מקומי משעות הצהריים.

הטמפרטורות הצפויות היום: 42 מעלות בקצרין, 32 בנהריה, 36 בצפת, 37 בנצרת, 31 בחיפה, 37 בירושלים, 32 בתל אביב, 43 בים המלח, 33 ברחובות, 31 באשקלון, 38 בערד, 37 במצפה רמון, ובאילת 44 מעלות.

גם ביום שלישי ישרור עומס חום כבד, אם כי תורגש הקלה מסוימת. בימים רביעי וחמישי הטמפרטורות יוסיפו לרדת ותורגש הקלה, אך רק ביום שישי הטמפרטורות יהיו רגילות לעונה.

הקלה - רק לקראת סופ"ש, ארכיון (חדשות 2)
המלצות: כך נשרוד את החום

מי שמבקש למצוא מפלט מהחום בים יגלה שהמים יחסית חמים, מלבד מפרץ אילת - אך עדיין כמובן נעימים בהשוואה למזג האוויר. ומה לגבי המדוזות? במכון לחקר ימים ואגמים מדווחים כי מרבית המדוזות כבר עזבו את חופי ישראל. כך שניתן יהיה להצטנן בים בלי חשש.

לאור ההתחממות, מד"א ומשרד הבריאות ממליצים להיערך בהתאם ולנהוג בעירנות. על פי ההמלצות, יש להקפיד על שתייה מרובה (שלושה ליטרים של מים לאדם ביום). כמו כן מומלץ להקפיד על מנוחה מרובה ושהייה באזור ממוזג וגם על התגוננות מפני השמש בעזרת כובע, משקפי שמש וקרם הגנה.

אם מופיעים סימני התייבשות כמו כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק באופן מיידי כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר ולהרבות בשתייה גם אם אין תחושת צימאון.

אם מופיעים סימני פגיעת חום (התעלפות למשל), יש להזעיק את מד"א באמצעות חיוג למוקד החירום בטלפון 101. עד הגעת צוותי מד"א, יש לבצע קירור מיידי של הנפגע תוך הפשטתו מבגדיו, התזת מי ברז והשבת רוח על גופו. דגש חשוב נוסף לגל החום: וודאו שלא השארתם אף אחד ברכב ללא השגחה.

"חשוב לתת תשומת לב מיוחדת לתינוקות, ילדים, קשישים ומוגבלים", הסבירו במד"א. "הורים לתינוקות ופעוטות צריכים לשים לב להתנהגותם ולוודא שאינם מראים כל סימן להתייבשות או מכת חום".

בעקבות עומס החום הצפוי קרא משרד הבריאות לציבור הרחב, לאוכלוסיית הקשישים ולחולים במחלות כרוניות בפרט, להקפיד על הימנעות ככל האפשר מחשיפה לחום ולשמש, להימנע ממאמץ גופני שאינו הכרחי, להקפיד לשתות מים ולהימצא ככל האפשר במקומות ממוזגים.