לוהט: עומס החום - לשיא

הטמפרטורות מזנקות ועומסי החום יהיו כבדים עד קיצוניים. במזרח הארץ ייתכן גשם החל משעות אחר הצהריית. במד"א ובמשרד הבריאות ממליצים: שתו הרבה, התמגנו מהשמש והישארו במקומות ממוזגים. כל הפרטים על החום הגדול

ארכיון (מורן כץ, חדשות 2)

שיא החום מגיע - ואולי גם גשם במזרח: היום (ראשון) יגיע גל החום הנוכחי לשיאו ויורגש עומס חום כבד בכל הארץ. בחוף ובשפלה יהיה הביל ועומס החום ישרור גם בלילה. מזג האוויר יהיה קיצוני לכל הכיוונים: במזרח הארץ ייתכן גשם מקומי בשעות אחר הצהריים, בגלל גל לחות שיגיע לארץ במקביל להתחממות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במישור החוף 50-70% לחות, בצפון 20-35%, בדרום 20-30% ובמזרח הארץ 30%. הטמפרטורות הצפויות היום: 41 מעלות בקצרין, 34 בנהריה, 37 בצפת, 42 בטבריה, 38 בנצרת, 33 בחיפה ובתל אביב, 37 באריאל, 38 בירושלים ובית שמש, 43 בים המלח, 37 ברחובות, 32 באשקלון, 40 בערד ובאר שבע, 39 במצפה רמון ו-45 באילת.

גם מחר צפוי עומס חום דומה, אולם מיום שלישי תחול הקלה הדרגתית בחום שתורגש בעיקר לקראת סוף השבוע. גל החום יימשך כל השבוע ויגיע לקיצו רק לקראת סוף השבוע.

במקביל לגל החום, יחדור לאזורנו גל של לחות בגובה רב  - מחזה לא נפוץ בקיץ הישראלי. לעיתים שילוב של חום ולחות מביא לעננות פעילה, ברקים וגשם. ייתכן שבשבוע הבא יתפתחו עננים פעילים בסביבת ישראל – בעיקר בירדן – ולא מן הנמנע שיישמעו רעמים וגם שיירד גשם בחלקים המזרחיים של הארץ.

לשתות הרבה מים, גם בים. ארכיון (רויטרס)

המלצות: כך לשרוד את החום

מי שמבקש למצוא מפלט מהחום בים יגלה שהמים יחסית חמים, מלבד מפרץ אילת - אך עדיין כמובן נעימים בהשוואה למזג האוויר. ומה לגבי המדוזות? במכון לחקר ימים ואגמים מדווחים כי מרבית המדוזות כבר עזבו את חופי ישראל. כך שניתן יהיה להצטנן בים בלי חשש.

לקראת ההתחממות, מד"א ומשרד הבריאות ממליצים להיערך בהתאם ולנהוג בעירנות. על פי ההמלצות, יש להקפיד על שתייה מרובה (3 ליטרים של מים לאדם ביום). כמו כן מומלץ להקפיד על מנוחה מרובה ושהייה באזור ממוזג וגם על התגוננות מפני השמש בעזרת כובע, משקפי שמש וקרם הגנה.

אם מופיעים סימני התייבשות כמו כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק באופן מיידי כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר ולהרבות בשתייה גם אם אין תחושת צימאון.

אם מופיעים סימני פגיעת חום (התעלפות למשל), יש להזעיק את מד"א באמצעות חיוג למוקד החירום בטלפון 101. עד הגעת צוותי מד"א, יש לבצע קירור מיידי של הנפגע תוך הפשטתו מבגדיו, התזת מי ברז והשבת רוח על גופו. דגש חשוב נוסף לגל החום: וודאו שלא השארתם אף אחד ברכב ללא השגחה.

"חשוב לתת תשומת לב מיוחדת לתינוקות, ילדים, קשישים ומוגבלים", הסבירו במד"א. "הורים לתינוקות ופעוטות צריכים לשים לב להתנהגותם ולוודא שאינם מראים כל סימן להתייבשות או מכת חום".

בעקבות עומס החום הצפוי קרא משרד הבריאות לציבור הרחב, לאוכלוסיית הקשישים ולחולים במחלות כרוניות בפרט, להקפיד על הימנעות ככל האפשר מחשיפה לחום ולשמש, להימנע ממאמץ גופני שאינו הכרחי, להקפיד לשתות מים ולהימצא ככל האפשר במקומות ממוזגים.