צעיר התבשר בטעות שנדבק ב-HIV. הרופאה: התבלבלתי

בן 24 ממרכז הארץ עבר בדיקת דם שגרתית שבה "התגלה" כנושא את הנגיף. בזמן שהוא, בת זוגו ומשפחתו ניסו לעכל את החדשות המפתיעות התקשרה הרופאה ובישרה לו שטעתה בקריאת הבדיקה. "הייתי מבולבל, בהלם, עם הראש ברצפה", הוא מספר. קופ"ח לאומית: "צר לנו על אי ההבנה". האזינו לשיחות

בקשתו של ליאור (שם בדוי), בן 24 ממרכז הארץ, לקבל אישור מחלה מרופאת המשפחה עבור מבחן שאליו לא הגיע באוניברסיטה - הסתיימה במפח נפש גדול, כשבדיקת הדם השגרתית שאליה נשלח יצאה "חיובית" ל-HIV. כשהוא מנסה לעכל את הבשורה הקשה יחד עם חברתו ובני משפחתו - הוא קיבל כעבור שעה שיחת טלפון מרגיעה מהרופאה ובה הובהר כי ככל הנראה הוא אינו נושא את הנגיף וכי הרופאה כלל לא פירשה נכון את תוצאות הבדיקה. לאחר בדיקה נוספת התברר כי הוא אכן אינו נשא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה שהתקיימה בין הרופאה לליאור אחרי קבלת תוצאות בדיקת הדם, שהגיעה לידי חדשות 2 Online, נשמעת הראשונה כשהיא אומרת לפציינט: "הבדיקות לא יצאו טובות. אתה צריך לבוא אליי ואני אנסה לארגן תור; יש לי פרוטקציה לבית חולים איכילוב למעבדה".

כשהוא מודאג, ניסה ליאור להבין את פשר הדברים. "התוצאות לא ברורות", השיבה הרופאה, "צריך המשך בירור". בשלב הזה, יצוין, טרם נודע לליאור כי הוא "נושא את הנגיף".

מיד לאחר מכן מיהר ליאור למרפאה - שם לטענתו התבשר על ידי הרופאה כי הוא אכן נדבק ב-HIV. "כשהגעתי לרופאה היא קצת משכה אותי, דיברה על הבדיקות שיצאו לא טובות - עד שאמרה לי שיצא חיובי. כששאלתי אם זה HIV היא אמרה שכן", הוא סיפר לחדשות 2 Online.

מזועזע, ניסה הצעיר לעכל את הבשורה ושקל איך לספר זאת למשפחתו. "הייתי מבולבל, בהלם, עם הראש ברצפה. זה גם דבר מביך, זה לא פשוט. לא ידעתי מה להגיד להורים שלי ולאחותי. בשלב מסוים אמא שלי לחצה אז אמרתי לה את זה והיא הייתה המומה. כשהלכתי לחדר ממש בכיתי, הייתי שבור. הוריי היו יותר בהלם ממני".

המסמך שגרם לבולבול (חדשות 2)

שיחת ההבהרה/הרגעה: "יכול להיות שאין שום דבר"

אלא שבשלב הזה חלה תפנית בעלילה: כעבור שעות ספורות יצרה הרופאה קשר עם ליאור והודיעה לו כי חל בלבול והיא לא קראה גם את הדף שני של הבדיקה - שבו צוין במפורש כי הבדיקה יצאה שלילית. היא ניסתה להרגיע אותו והודתה בטעותה.

"אני מבלבלת לך את המוח", היא נשמעת אומרת בהקלטה. "פה יש עוד דף מצורף עם תשובה וככה כתוב: 'התקבלה דגימת דם של הנבדק; תוצאה ראשונית אינה ברורה, יש צורך בדגימת דם נוספת, שנייה, כעבור שבועיים מתאריך דגימה זו'".

"זה אומר שיכול להיות שאין שום דבר, כנראה", המשיכה הרופאה, "אבל אתה תלך למעבדה כמו שסידרנו ושם ייקחו את הדם. אז הנה, אין לך מה לדאוג".

התוצאה אינה ברורה (חדשות 2)

הצעיר השיב לה: "חבל שלא הסתכלת על הדף לפני זה". בניסיון נוסף להפחית את החרדה ולהסביר כיצד נבע הבלבול, אמרה הרופאה: "אני רוצה שאתה תהיה רגוע, שלא כתוב שזה חיובי, בוצע זיהוי ומה שקראתי לא ברור בכלל. יכול להיות שמבקשים דגימה נוספת עוד שבועיים אז אל תהיה בלחץ ואל תכניס את כולם ללחץ. לא כתוב שזה חיובי".

לאחר מכן נקבע לליאור תור לבדיקה נוספת בבית החולים. בשיחה נוספת שנערכה בין השניים, הודתה הרופאה כי מסרה מידע שגוי: "אל תדאג, באמת. זו טעות שלי שאני קראתי לא נכון".

הצעיר הסביר כי החליט לספר את סיפורו לא מתוך רצון לנקמה ברופאה, אלא מתוך דאגה למטופלים אחרים: "זה עצבן אותי שהרופאים עם אצבע כל כך קלה על ההדק. אל תשחקו עם מחלות כאלה; מי יודע מה יכול לעבור על בן אדם בשעה אחת".

מקופת חולים לאומית נמסר: "התשובה שהתקבלה מהמעבדה מבית החולים לא הייתה ברורה. לאור זאת ולאחר סיום הביקור של המטופל, פנתה הרופאה מיוזמתה לבית החולים וביקשה הסבר נוסף ותיעדה את המידע בתיק הרפואי של המטופל.

"בית החולים אישר שהתוצאה לא ברורה ויש לקיים בדיקת דם נוספת. הרופאה התקשרה מיוזמתה תוך כשעה ללקוח והבהירה לו שיש לקיים בדיקת דם נוספת ואף קידמה לו את התור לאור חשיבות הנושא. הבדיקה השנייה יצאה שלילית ואי הבהירות הוסרה. צר לנו על אי ההבנה שחלה וגרמה לעוגמת נפש למטופל".