גל החום מגיע: לאן אפשר לברוח?

בסוף השבוע יתחיל גל חום שכמוהו לא הורגש כאן חמש שנים. היכן תוכלו להתקרר וכיצד תשרדו את עומסי החום? כל ההמלצות

להישאר בצל ולשתות מים (חדשות 2)

שיא חום של חמש שנים בדרך: בסוף השבוע יתחיל גל חום קיצוני בישראל, מהסוג שפוקד את המדינה אחת לכמה שנים. למרות ששני הקיצים האחרונים, וגם חודש יוני האחרון, היו נוחים יחסית ומהווים את הרצף הכי נוח בעשר השנים האחרונות, גל החום המתקרב יכול אף להביא לשבירת שיא כל הזמנים בצריכת החשמל – יותר מפעם אחת. אז היכן תוכלו להתקרר מעט, או לפחות להזיע פחות?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אם אתם מתכננים לברוח מהחום, כדאי שתדעו שטמפרטורות המים בים התיכון תגיע בסוף השבוע ל-30 מעלות - טמפרטורת השיא השנתית - כך שלמרות שכמעט ואין מדוזות, זה עדיין לא מפלט מושלם. גם מי הכינרת מגיעים בצהריים ל-32 מעלות וים המלח חם עוד יותר בחופי המלונות.

דווקא המים במפרץ אילת הם הקרירים יחסית - עם 25-26 מעלות, אבל אל תשכחו שתצטרכו להתמודד עם 46 מעלות בחוץ. נחלי רמת הגולן הם מקור המים הקריר ביותר כנראה שתמצאו: מי הגשם והשלגים שמחלחלים בגולן נובעים בטמפרטורה של 10-12 מעלות בנחל דן.

חפשו מערה

נחלים נוספים כמו יהודיה, משושים, זוויתן, שניר ובניאס זורמים בכ-16 מעלות ואי אפשר לשהות בהם יותר מכמה דקות. אם מתחשק לכם טיול יבש, נסו את מערת הנטיפים הקרירה או מערות בית גוברין שבהן הטמפרטורה יציבה ועומדת על כ-24 מעלות. בשבועות הקרובים יתקיים שם הפנינג בשעות הערב.

ברשות הטבע והגנים הודיעו כי החל מהיום (חמישי) ועד ליום רביעי 5.8, ייסגרו מספר מסלולים בשל תנאי מזג האוויר: נחל דרגה, נחל אוג ונחל פרת - למעט עין פרת, עין מבוע ועין קלט. כמו כן ייסגרו כל המסלולים הרגליים באזור אילת. בשל השרב תיתכן סגירת מסלולים נוספים. ניתן להתעדכן באתר רשות הטבע והגנים או בטלפון 3639*.

חם אבל מעונן, ואולי אפילו גשום

אם כבר עכשיו חם לכם, דעו שביום שישי עומס החום בחוף יהפוך לכבד, עם כ-70% לחות בצהריים. אבל זוהי למעשה רק תחילתו של גל החום: בזמן שהאוויר מעלינו מתחמם, כיוון הרוח יהיה צפוני-מערבי ולכן הלחות תמשיך לחדור לאזורנו. בשל כך, בשבת ובראשון צפויה הכבדה נוספת בחום וגם בהרים ישרור עומס חום כבד למשך כמה ימים, רצף של ימים חמים שלא הורגש מאז קיץ 2010.

במקביל לגל החום, יחדור לאזורנו גל של לחות בגובה רב  - מחזה לא נפוץ בקיץ הישראלי. לעיתים שילוב של חום ולחות מביא לעננות פעילה, ברקים וגשם. ייתכן שבשבוע הבא יתפתחו עננים פעילים בסביבת ישראל – בעיקר בירדן – ולא מן הנמנע שיישמעו רעמים וגם שיירד גשם בחלקים המזרחיים.

בימים שני עד רביעי לא צפוי שינוי ניכר: עומס החום עדיין יהיה כבד בכל הארץ. מיום רביעי ועד סוף השבוע הבא מסתמנת מגמת הקלה בחום אך יוסיף לשרור חום כבד מהממוצע. 

הצעה לטיול: בית גוברין

המלצות: כך לשרוד את החום

לקראת ההתחממות, מד"א ומשרד הבריאות ממליצים להיערך בהתאם ולנהוג בעירנות. על פי ההמלצות, יש להקפיד על שתייה מרובה (3 ליטרים של מים לאדם ביום). כמו כן מומלץ להקפיד על מנוחה מרובה ושהייה באזור ממוזג וגם על התגוננות מפני השמש בעזרת כובע, משקפי שמש וקרם הגנה.

אם מופיעים סימני התייבשות כמו כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק באופן מיידי כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר ולהרבות בשתייה גם אם אין תחושת צימאון.

אם מופיעים סימני פגיעת חום (התעלפות למשל), יש להזעיק את מד"א באמצעות חיוג למוקד החירום בטלפון 101. עד הגעת צוותי מד"א, יש לבצע קירור מיידי של הנפגע תוך הפשטתו מבגדיו, התזת מי ברז והשבת רוח על גופו. דגש חשוב נוסף לגל החום: וודאו שלא השארתם אף אחד ברכב ללא השגחה.

"חשוב לתת תשומת לב מיוחדת לתינוקות, ילדים, קשישים ומוגבלים", הסבירו במד"א. "הורים לתינוקות ופעוטות צריכים לשים לב להתנהגותם ולוודא שאינם מראים כל סימן להתייבשות או מכת חום".

ואולי מה שיצנן אתכם זה פשוט לדמיין שאתם תושבי מערב אירופה. שם בימים אלה צפויות טמפרטורות נמוכות מהרגיל ורוחות חזקות. כן כן, בלונדון ובפריז לובשים מעיל בערב.