קריאה להורים נפגעי "ביוקורד": הצילו את מנות הדם הטבורי

בשנת 2013 סגר משרד הבריאות את בנק הדם הטבורי "ביוקורד", שאחסן יותר מ-2,700 מנות של הדם בעל הסגולות הרפואיות המיוחדות. כעת מנסה קבוצת הורים להציל את המנות שאוחסנו בתנאים לקויים ולגייס הורים נוספים שנפגעו

יוזמה להצלת הדגימות (רויטרס)

שנתיים וחצי לאחר שמשרד הבריאות הורה על סגירת בנק הדם הטבורי "ביוקורד" בעקבות הליקויים שנמצאו בו, אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב לקבוצת הורים נפגעי הבנק להעביר את מנות הדם שלהם לחברה המתמחה בשימור דם ורקמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, בית המשפט התנה את המהלך בכך שלפחות 400 הורים נדרשים להגיש בקשה להעברת מנות הדם לחברת "קליה ביוטק", שנבחרה לאחסן את הדם הטבורי. ההורים ניצבים בפני בעיה חמורה, מאחר ש"ביוקורד" לא ניהלו רישומים מסודרים וכעת ישנו קושי לאתר את ההורים שאחסנו דגימות בבנק שהתמוטט.

עד היום אוחסנו ב"ביוקורד 2,700 מנות של דם טבורי, אך במידה ולא יימצאו 400 הורים שיחתמו על בקשת השינוע, כל מאות המנות יושמדו. בנוסף, גם ההורים המעוניינים להציל את הדם הטבורי של ילדיהם לא יקבלו גישה אליו.

קבוצת ההורים וחברת קליה ביוטק, שבבעלות הקיבוצים קליה ושדה אליהו איחדו כוחות, וכעת הן מעוניינות לפנות לציבור ההורים נפגעי בנק "ביוקורד" במטרה לקרוא להם להצטרף ליוזמה לאחסון מחדש של מנות הדם.

בשנת 2013 חשף תחקיר של התכנית "כלבוטק" כי מנות הדם שאוחסנו ב"ביוקורד" נשמרו בתנאים לקויים ביותר במחסן בראשון לציון - מה שהוביל לסגירתו. מהתחקיר עלה כי מנות הדם לא טופלו כהלכה וישנה סכנה כי לא יוכלו להשתמש בהן בעתיד.

משרד הבריאות נחלץ לעזרתם של ההורים הבריאות ונאלץ להזרים למחסן חנקן כדי לא לאבד את הדגימות. למרות זאת, בשל הליקויים לא ידוע אם המנות תקינות או אם ניתן לזהות ולשייך אותן להורים.