הנער שברח מכימותרפיה: "מסכים לטיפול"‎

בן ה-16 שנמלט מכימותרפיה, הביע הערב הסכמה עקרונית לשוב לטיפולים מצילי החיים ברמב"ם. הרב דוד יצחק גרוסמן תיווך בין משפחתו לבין בית החולים. הוריו לחדשות 2: "מוכנים להליך רפואי שאינו בכפייה"

מעטים הפגינו מול בית החולים (פלאש 90 - משה שי)

תפנית בפרשת הנער חולה הסרטן שברח מהטיפול הכימותרפי: לאחר שנמלט מהטיפול והוחזר לבית החולים בצו בית משפט, הסכים הנער בן ה-16 מהצפון באופן עקרוני לשוב לטיפולים רפואיים כבר מחר (שלישי), לאחר שהרב דוד יצחק גרוסמן ממגדל העמק תיווך בין המשפחה לבין בית החולים. בבית החולים הבהירו היום, עוד לפני הפשרה שהושגה, כי לא יחייבו את הנער לקבל טיפול בכוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול ההורים קראו לציבור להגיע ולהפגין עבורו, אך רק מעטים הגיעו הערב (שני) לבית החולים רמב"ם בחיפה על מנת למחות לטובתו. חגית וחיים, הוריו של הנער, התראיינו היום לראשונה ל"שש עם עודד בן עמי" והסבירו את עמדתם - זמן קצר לפני ההגעה העקרונית להסכמה. "גוף ונפש זה ביחד - אם הנפש לא שלמה עם הטיפולים, אז מן הסתם גם הטיפולים לא יועילו. אם הילד כל כך מבקש והוא לא רוצה את הטיפולים – הוא מרגיש. הוא יודע בדיוק מה הוא צריך ומה לא".

מרמב"ם נמסר כי הילד נמצא בבית החולים, אך הוא עדיין לא מקבל טיפול כימותרפי בשל סירובו להליך. ד"ר מיקי הלברטל, סגן מנהל רמב"ם, הסביר: "סיכויי ההישרדות יורדים, היום הם בין 50 ל-40 אחוזים. יש לו סיכוי להינצל. אנחנו רוצים לטפל בילד, אבל אי אפשר לטפל בו נגד רצונו".

פרופ' מרים בן הרוש, מנהלת המערך להמטולוגיה אונקולוגיית ילדים בבית החולים רות, הביעה תקווה ש"הטיפול יתחדש והילד ישתף פעולה. אנחנו מאוד סבלניים ואנחנו לא נרצה לטפל בכוח. לדבריה, אנחנו צריכים את שיתוף הפעולה כי הטיפול יהיה ארוך, עם הכימותרפיה והשתלת מח עצם. הכוונה היא לרפא אותו לגמרי. אני בטוחה שיש תמיכה גם מהמשפחה שמסביב לאט לאט אני מקווה שאנחנו נצליח".

"הילד היה בדיכאון, כבוי"

"אנחנו כואבים את כאבו ואנחנו רוצים את הטיפולים, נכון, אבל לא בכפייה. זה מה שביקשנו. החלטה שלו עצמאית", הוסיפו ההורים. "הילד התחיל בטיפולים, ואנחנו כמובן ליווינו אותו בטיפולים שלו ומהרגע שהוא נכנס לטיפול נמרץ – אז זהו. מאז הוא שינה גישה. הוא ראה את המוות מול העיניים שלו, כנראה שהטיפולים האלה לא כל כך הצליחו".

לדבריהם, בנם החליט לברוח מכיוון שהיה בדיכאון: "הילד ביקש 'תשחררו אותי הביתה', והם לא הסכימו". לטענתם, מצבו הרפואי מאפשר שחרור - אך הצוות לא סמך עליו שיחזור. "הילד הבטיח, דיבר עם הרופאה, פנה לראש המחלקה והבטיח לו: 'תשחררו אותי יומיים ואני חוזר'. הילד היה במצב של דיכאון. הוא בכה והיה כבוי", הוסיפו.

הנער לציבור: "גם אם אמות, תנו לי למות בכבוד"

אתמול הפיצו הנער החולה בסרטן ובני משפחתו סרטון, שבו קראו לציבור למחות נגד הטיפול הכפוי. "עם ישראל היקרים, אני מבקש מכל מי שיכול לבוא להפגין כאן בכניסה לבית החולים רמב"ם בחיפה לגבי הטיפול בכפייה שרוצים לעשות לי", אמר אתמול הנער בסרטון כשגבו למצלמה. "אני מבקש שכל מי שיש לו אפשרות לבוא, שיבוא ויפגין כאן - שלא יתנו לי טיפול כפייתי באזיקים", ביקש הנער, שנמצא בלב הסערה. "גם אם אני צריך למות, תנו לי למות בכבוד - זו כל הבקשה שלי".

בשבוע שעבר ברח הנער מבית החולים, ורק צו בית משפט החזיר אותו למסגרת הטיפולית. "הטיפולים האלה, הם לא יעזרו לי", אמר אז הנער לחדשות 2, "הם רק יזיקו לי יותר - רק תפילות יעזרו להירפא". הנער כבר סירב בעבר לקבל טיפולים, ובבית החולים מסבירים כי אין להם אפשרות למנוע ממנו בכוח לצאת מהמוסד הרפואי, כיוון שהוא נמצא בהשגחת הוריו. בעקבות הבריחה בשבוע שעבר הוציא בית המשפט צו הבאה המורה להשיבו מידית לקבלת טיפול.