תגלית: תמנון נדיר אותר במכמורת

סיור שערכה מורה לחינוך ימי יחד עם תלמידיה לאורך חוף הים במכמורת הסתיים בחשיפת זן של תמנון נדיר, שכמעט ואינו מתועד בספרות המקצועית. מנתיחת גופת התמנון התברר כי מדובר בנקבה הנושאת עדיין שקי היריון. הממצא נמסר למרכז להצלת צבי ים, שם מנסים להדגיר את הביצים באופן מלאכותי

כמעט ולא מתועד בספרות המקצועית. תמנון "א (אורי לביא)

תגלית נדירה על חוף הים: מורה לחינוך ימי מכפר הנוער מבואות ים נתקלה ביום ראשון בתמנון נדיר במהלך סיור שערכה לתלמידים לאורך קו החוף במכמורת. מבדיקת גופת בעל החיים התברר כי מדובר בנקבה הנושאת שקיקי היריון, אך לפי שעה לא ברור האם לביצים הקטנות יש סיכוי לבקוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התגלית המרגשת נחשפה במהלך סיור שערכה המחנכת עם כיתתה בחוף הסמוך לכפר הנוער מבואות ים. בזמן שפסעו לאורך קו החוף, הבחינה לפתע המורה בקונכייה חריגה, שאת גודלה העריכה במספר סנטימטרים. "בהתחלה חשבתי שמדובר ברכיכה מסוג נאוטילוס", שיחזרה המורה גל אשקלוני. "ראיתי שיש סיכוי שמשהו חי שם בפנים, ולכן הבאנו אותה באמצעות כוס חד-פעמית לאקווריום במתחם החקלאות הימית במכמורת".

מנהל המרכז להצלת צבי ים, יניב לוי, בחן את הממצא המשונה וקבע לבסוף כי לא מדובר ברכיכה אלא בתמנון נדיר מאוד המכונה "אגרונאוט", שכמעט ואינו מתועד בספרות המקצועית.

עורר עניין בינלאומי רב, התמנון שנמצא (אורי לביא)

במהלך חקירת גופת התמנון, הבחין החוקר כי מדובר בפרט ממין נקבה שנושא עדיין שקי ביצים. במרכז ההצלה של המרכז מנסים כעת להמשיך את הדגרת הביצים באמצעים מלאכותיים בתקווה שאלה יבקעו, אולם בשל מצב גופתה של הנקבה לא ברור האם המאמצים יניבו פרי.

התגלית עוררה עניין אקדמי רב במוסדות לחקר ימים ואגמים בארץ ובעולם. בינתיים העבירה רשות הטבע והגנים את הממצא לשימור באוניברסיטת תל אביב, שם התווסף לאוסף הימי המקיף ביותר בארץ לצורך המשק מחקר.