הפצוע הסורי שחוזר מישראל עם מפתח ברגים

צעיר סורי שהגיע לישראל כשהוא במצב אנוש זכה לטיפול חדשני שבעזרתו ניצלה רגלו. הצעיר שלחם לצד המורדים כנגד כוחות אסד מספר כי התעקש להגיע לבית חולים בישראל, על מנת להגדיל את סיכוייו להינצל ולהציל את רגלו. "בעזרת הטיפול המסובך הצלחנו לשמור על הרגל", סיפר הרופא שטיפל בפצוע

טיפול לא שגרתי: לפני כארבעה חודשים נפצע אנושות חוסאן, לוחם סורי שנלחם נגד צבאו של אסד. רגליו נפגעו קשות. לבית החולים זיו בצפת הוא הגיע ללא ברך. טיפול ניסיוני שביצעו בו בבית החולים הציל את רגלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אצלנו המורדים מעדיפים להגיע לישראל מאשר לירדן", אומר חוסאן בן ה-25. "שם היו קוטעים לי את הרגל. הטיפול בישראל עדיף".

כדי להציל את רגלו ולא לכרות אותה ביצעו בבית החולים בצפת טיפול ניסיוני עד שהשריר התחזק והרגל הוחזרה למקומה הטבעי. "בהתחלה כשעשינו לו עיוות מבוקר היה לי קשה להסביר לו מה אנחנו עושים", מספר פרופ' אלכסנדר לרנר, מנהל מחלקת אורתופדיה בית חולים זיו. "יש לו הרבה מוטיבציה, הוא רוצה להיות בריא. הוא למד לעמוד וללכת".

צוייד במפתח ברגים (חדשות 2)

עכשיו הסתיים האשפוז בישראל ועל חוסאן לחזור לארצו, אולם החשש כי לא ברור אם יזכה לראות רופא מומחה בסוריה הוביל את הצוות הרפואי לצייד את הפצוע הסורי במפתח ברגים. הוא גם קיבל הדרכה כיצד להאריך ולטפל בעצמו ברגל שכרגע, גם אחרי הטיפול, עדיין קצרה ב-30 סנטימטרים מהרגל הבריאה.

"בעזרת הטיפול המסובך הזה הצלחנו לשמור לו על הרגל", מתאר פרופ' לרנר את המקרה. "לא רק שיש שם רגל אלא זאת רגל תפקודית, וגם אם הרגל קצרה, הוא מסוגל ללכת ולדרוך". המקרה של חוסאן סייע רבות בלמידה על טיפולים בנפגעי תאונות דרכים ותאונות עבודה.

עד היום טופלו בצפת למעלה מ-400 פצועים סורים, רובם נזקקו למספר ניתוחים והשקעה אדירה מהצוות הרפואי מה שהביא גם לביקורת מצד החולים הישראלים. אולם הרופאים מצביעים על כך שהניסיון שנצבר יסייע בעתיד לטפל במקרים קשים בארץ וגם בקירוב בין העם הסורי לישראלי.