צרפת: הטיפול הופסק לפני 12 שנים, נשאית ה-HIV עדיין בריאה

עד גיל 6 טופלה נערה בקוקטייל האנטי רטרו-ויראלי המשולב, שתפקידו להקפיד שהנגיף לא יפתח מאגרים שיכולים לחדש את הימצאותו בדם. חוקרים: מדובר בפרק זמן ארוך במיוחד ובמקרה ראשון מסוגו

אילוסטרציה (רויטרס)

נערה מצרפת, כיום בת 18, שנולדה כשהיא נושאת את נגיף ה-HIV וטופלה עד גיל 6 - עדיין בריאה גם 12 שנים אחרי הפסקת מתן קוקטייל התרופות. חוקרים מעריכים כי מדובר במקרה ראשון מסוגו כשפרק הזמן של ההפוגה מהווירוס נחשב לארוך ביותר בתולדות הרפואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנערה, שנדבקה כבר כשאמה נשאה אותה ברחמה, היא אחת מקבוצה קטנה של נשאים שהצליחו להגיע להפוגה מהנגיף, לפחות לזמן מה, אחרי שקיבלו טיפול תרופתי (אנטי רטרו-ויראלי משולב), שתפקידו להקפיד שהווירוס לא יפתח מאגרים שיכולים לחדש את הימצאותו בדם.

כעבור כשישה שבועות לאחר תחילת הטיפול הורד מינון התרופות, אך אז עלו רמות הנגיף בדמה של הנערה. הרופאים מיהרו לתת לה שוב את קוקטייל התרופות נגד HIV - והטיפול נמשך כשש שנים. ד"ר אסייר סאז-סיריון ממכון פסטר שבפריז, אמר כי הדבר מצביע על היתרונות של הטיפול הרטרו-ויראלי המשולב (ART) שניתן מיד לאחר ההדבקה - גם במבוגרים וגם בילדים.

המקרה, שנחשף באחרונה על ידי רופאים בצרפת, מגיע אחרי שבשנת 2013 דווח על תינוק במיסיסיפי, ארצות הברית, שבתום טיפול אגרסיבי בתרופות - הצליחו הרופאים להשיג הפוגה בהימצאות הנגיף בדמו למשך תקופה של 27 חודשים.

הפוגה מתמשכת בנגיף ה-HIV אובחנה גם בקבוצה של 14 מטופלים מצרפת, שהחלו לקבל את הטיפול אחרי 10 שבועות שחלפו מאז ההידבקות. המטופלים נטלו את התרופות למשך שלוש שנים ומתוצאות בדיקות שנערכו להם עלה כי העומס הנגיפי בדמם מתחת לסף הגילוי (Undetectable). המצב נותר כך למשך יותר משבע שנים אצל כולם.