האזינו: חברות מסרבות לבטח נשאי HIV

בדיקת חדשות 2 Online מגלה כי כמה מחברות הביטוח הגדולות בארץ לא מוכנות לעשות ביטוח נסיעות לחו"ל לנשאי הנגיף. אחת מנציגות השירות הסבירה: "זה נושא רגיש", אחר אמר: "יש על זה חריג בפוליסה" ואחד אף שאל: "מה זה HIV?". החברות שהסכימו: PassportCard וכלל. משרד האוצר שמפקח על החברות: הנושא ייבחן

רבבות ישראלים טסים מדי קיץ לחו"ל וכמעט כולם מבטחים את עצמם באמצעות חברות הביטוח השונות - לרוב בעלות של מספר דולרים בודדים ליום, או אפילו פחות מכך, בהתאם למצבם הרפואי. בדיקה שערכנו בחדשות 2 Online מעלה כי יש חברות שלא מוכנות לבטח נשאי HIV - הנגיף שעלול לגרום לאיידס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התקשרנו למספר חברות ביטוח מובילות בישראל והצגנו את עצמנו כצעירים בשנות ה-20 לחייהם, נשאי HIV שמעוניינים לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל למספר ימים. אלה התשובות שקיבלנו:

"לצערי לא נוכל לעשות ביטוח, אני מתנצלת", אמרה לנו הנציגה בחברת הביטוח הראל. "יש על זה חריג בפוליסה. זה נושא טיפה יותר רגיש מבחינת הביטוחים". כשהצענו לשלם יותר אמרה הנציגה שהיא יכולה לנסות לשאול, אבל הוסיפה: "לעניות דעתי, אני כבר אומרת לא". היא הדגישה שלכל חברה יש את הנהלים שלה.

"נשאים לא מכוסים" 

נציג חברת AIG כלל לא הבין תחילה במה מדובר. "HIV? מה זה אומר?... לא מכיר", אמר הנציג. לאחר מכן ציין כי החברה אינה מבטחת את נשאי הנגיף. "אנחנו לא עושים כיסוי לעניין של איידס, זה כללי הביטוח. יש ביטוחים שמבטחים, יש ביטוחים שלא", אמר. הנציג הפנה אותנו לחברה אחרת, שם לדעתו כן מבטחים נשאים, ואף סיפק מספר טלפון.

(חדשות 2)

"אם אני נשא HIV אני יכול לעשות דרככם ביטוח?", שאלנו את נציגת 9.000.000, שהשיבה: "לא, הפוליסה לא מכסה מחלות כאלה". כשהסברנו לה שלא מדובר במחלה היא ביקשה שנישאר על הקו בזמן שהיא מבררת את הנושא. לאחר מספר שניות שבה אלינו: "לא, זה לא מכוסה, גם נשאים לא מכוסים". כשציינו שמדובר באפליה היא ענתה: "אני מבינה אותך, אבל אין לי כל כך מה לעשות. זאת החלטה של החברה. אני לא יכולה לעשות עם זה שום דבר".

בחברת הביטוח מגדל לא נתנו תשובה חד משמעית ואמרו שהם זקוקים למסמכים. "זה משהו שאני צריכה להעביר לחתמת שלנו. היא מאשרת את הדברים האלה", אמרה לנו הנציגה והבטיחה לחזור אלינו. כעבור שעה התקשרו מחברת הביטוח וביקשו טפסים רפואיים. "היא צריכה מסמכים. רק עם המסמכים היא תדע אם לאשר או לא. אני לא יודעת, היא מחליטה", הסבירה. כשביקשנו לשוחח עם החתמת ישירות נמסר לנו כי אין אפשרות כי מדובר ב"טלפון פנימי".

משרד האוצר: הנושא ייבחן 

נציין כי החברות היחידות שבדקנו ואפשרו לנו מידית לעשות ביטוח נסיעות לחו"ל הן חברת PassportCard ביטוחי נסיעות לחו"ל וחברת כלל ביטוח. הנציגים בשתי החברות השיבו לנו בחיוב מידית על עניין ביטוח לנשאי HIV - ואף ביקשו מאיתנו תאריכי נסיעה להמשך התהליך.

"החשש של חברות הביטוח מבוסס על ההנחה שכל נשא HIV מהווה בהכרח סיכון ביטוחי גבוה", אמר עו"ד עדי ניב-יגודה, מומחה למשפט רפואי. "ההנחה הזאת שוללת את האפשרות לעשות ביטוח רק מעצם ההשתייכות הקבוצתית. ההנחה אינה מכירה בהתפתחות המדע והרפואה, כמו גם בשונות שמתקיימת בין נשא שנמצא במעקב רפואי ונוטל טיפול באופן סדיר, ובין נשא שלא".

עו"ד עדי ניב-יגודה (מקס מורון)

במשרד האוצר, שם מפקחים על חברות הביטוח, אמרו בתגובה: "ככלל, לפי החוק, חברת ביטוח רשאית לקבוע תנאים מיוחדים בחוזה ביטוח או לא לקבל לביטוח נשאי איידס, רק אם החלטתה מבוססת על נתונים המלמדים על סיכון מוגבר (נתונים סטטיסטיים, אקטואריים, או מידע רפואי או מידע אחר). לא ידועה לנו מניעה כוללת לבטח נשאי HIV, וכמו כן לא הגיעה כל תלונה גורפת בנושא למחלקת פניות הציבור של אגף הפיקוח על שוק ההון במשרד האוצר. עם זאת לאור הפנייה הנושא יבחן מול חברות הביטוח".

מחברת "מגדל" נמסר בתגובה: "מגדל בוחנת כל מועמד לביטוח ואת מצבו הרפואי לגופו של עניין ומאשרת את תכנית הביטוח ואת תנאי הכיסוי בהתאמה למבוטח".

מ"9.000.000 " נמסר בתגובה: "אידיאיי חברה לביטוח מאפשרת לחולים במחלת האיידס ולנשאי HIV לעשות ביטוח נסיעות לחו"ל במסגרת הפוליסות אותן היא מציעה. כפי שמקובל בענף, הפוליסה מחריגה פיצוי בגין החמרה של מחלה קיימת או מקרים רפואיים הקשורים במחלה קיימת (לרבות איידס) בעת השהייה בחו"ל. באשר למקרה הנדון, מדובר בטעות אנוש של נציגה שאינה משקפת את מדיניות החברה ואנו מתנצלים על כך".

מחברת AIG נמסר בתגובה: "תשובות הנציג אינן משקפות את מדיניות החברה. חברת AIG מבטחת נשאי HIV בביטוח נסיעות לחו"ל, תוך החרגת מקרי ביטוח הנובעים ממחלת ה-AIDS או הקשורים אליה. נפעל לחדד את הנהלים בקרב נציגי המכירות בעניין זה".

בחברת הראל ביטוח סירבו להגיב לידיעה.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני